Bruksela zamierza przejąć kontrolę nad edukacją? Beata Szydło ostrzega: "Można się domyślać, co zacznie robić z programami nauczania Bruksela"

0
2
3
Europoseł PiS Beata Szydło
Europoseł PiS Beata Szydło / Fot. Youtube

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło zwraca uwagę na ewentualne skutki zmian unijnych traktatów. Podkreśliła, że Bruksela ma chęć przejąć kontrolę na systemem edukacji.

Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego przyjęła w środowym głosowaniu sprawozdanie zalecające zmianę unijnych traktatów. Za przyjęciem raportu głosowało 20 członków komisji, sześciu było przeciw.

Główne proponowane zmiany to eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie Unii Europejskiej w 65 obszarach i transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE, m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE – w zakresie ochrony środowiska i bioróżnorodności (art. 3 TFUE), oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych (art. 4), które obejmowałyby osiem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, leśnictwo, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.

Czytaj więcej: W tym tygodniu Tęczowy Piątek w około 100 polskich szkołach. Kampanię organizuje GrowSpace. Mateusz Trzaska: "Ten Tęczowy Piątek zapoczątkuje zmiany"

Beata Szydło ostrzega przed zakusami Brukseli 

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło zapytała w mediach społecznościowych, czy Bruksela chce przejąć polskie szkoły. Jak wyjaśniła, zmiany Traktatów Europejskich to także wyjęcie edukacji z wyłącznych kompetencji krajów członkowskich Unii Europejskiej i przekazanie jej Brukseli.

Do tej pory Traktaty jasno określały edukację jako obszar zastrzeżony dla poszczególnych państw. Teraz jednym krótkim zapisem w nowych Traktatach, brukselscy urzędnicy chcą przejąć jedno z kluczowych dla każdego kraju pól aktywności - podkreśliła była premier.

Można się domyślać, co zacznie robić z programami nauczania Bruksela, gdy zdobędzie na nie wpływ - podkreśliła europoseł Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło.

Źródło: tysol.pl, twitter.com/x.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
2
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo