Wspieraj wolne media

Eksperci zaniepokojeni szwedzkimi inwestycjami na Morzu Bałtyckim. Większość z nich otrzymała negatywną opinię on sił zbrojnych Szwecji. Thoernqvist: "Mogą osłabić zdolności obronne NATO"

3
1
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Szwedzka gazeta "Dagens Nyheter" opublikowała w czwartek zaskakujące opinie ekspertów. Dotyczą one farm wiatrowych, które Szwedzi chcą zainstalować u swoich wybrzeży na Morzu Bałtyckim.

Szwedzcy eksperci ostrzegają, przed inwestycjami w farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim. Aż osiem z dziesięciu inwestycji otrzymało negatywna opinię od Sił Zbrojnych.Jednym z problematycznych projektów jest farma wiatrowa Aurora z 370 turbinami, mająca powstać na południe od strategicznej dla bezpieczeństwa regionu wyspy Gotlandia.

Tamtejsze wojsko ostrzegają przed wzmożoną aktywnością obcych sił, co powoduje zwiększenie szwedzkiej obecności i jej marynarki wojennej u swoich wybrzeży.

Jak zauważa gazeta "Dagens Nyheter", wojsko nigdy nie podaje dokładnych powodów odmowy, powołując się na kwestie bezpieczeństwa. 

Obszary, na których możemy przeprowadzać manewry, kurczą się, mamy mniej możliwości monitorowania, komunikowania się i gromadzenia danych wywiadowczych - podkreślił gen. bryg. Stig-Olof Krohne ze sztabu szwedzkich sił zbrojnych.

Czytaj więcej: Postępująca transformacja energetyczna niszczy polskie górnictwo. Wiceminister Wesoły głosi niezrozumiałe tezy. Co z wydobyciem węgla z polskich kopalni?

Turbiny wpłyną na poziom bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim

Szwedzki Instytut Badań nad Obronnością w raporcie wykazał, że turbiny wiatrowe mogą nie tylko ograniczać widoczność, ale także wytwarzają echo radarowe, zmniejszając szanse na wykrycie przeciwnika. Elektrownie wiatrowe i kable na dnie morza mogą również powodować zakłócenia elektromagnetyczne, które wpływają na podwodne czujniki i fale radiowe.

Według wskazanej analizy ekspertów, farmy wiatrowe sprawiają również problemy siłom powietrznym. Utrudniają one przeloty na niskim poziomie, które są kluczowe do zachowania niewykrywalności dla radarów.

Szwecja ma do odegrania centralną rolę militarną na Bałtyku. Posiadamy unikalną wiedzę na temat Morza Bałtyckiego oraz zachodniego wybrzeża, wiemy co porusza się na, pod oraz nad powierzchnią wody. To są zdolności, które będą ważne dla NATO i wzmocnią północną flankę Sojuszu - stwierdził były szef szwedzkiej marynarki wojennej Jan Thoernqvist.

Źródło: tysol.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
3
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo