Szwecja: Feministki przeciwne ustawie ułatwiającej zmianę płci

0
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Albert Nieboer

17 kwietnia szwedzki parlament będzie głosował nad nową ustawą o tożsamości płciowej. Projekt ustawy zakłada jeszcze większą liberalizacji prawa do zmiany płci wśród Szwedów. Premier Ulf Kristersson proponuje ułatwienie rejestracji zmiany płci przez osoby poddające się odpowiedniej operacji, a także chce obniżyć wiek pozwalający na jej przeprowadzenie z 18 do 16 lat.

  • Kilkadziesiąt znanych osobistości szwedzkiego życia publicznego podpisało list do rządu, w którym sprzeciwiają się załóżeniom projektu ustawy.
  • Wśród sygnatariuszy znalazły się także czołowe feministki, obawiające się pogorszenia sytuacji biologicznych kobiet.
  • Feministki od dłuższego czasu ostrzegają także o konsekwencjach dla praw kobiet i równości płci.
  • Zobacz także: Poznań boi się Niepodległości? Włodarze miasta blokują działalność partii Bąkiewicza

Szwedzkie feministki przeciwne tranzycji

17 kwietnia szwedzki parlament podejmie w tej sprawie decyzję. Mowa ustawa dotycząca tożsamości płciowej zakłada jeszcze większą liberalizacji obecnego prawa do zmiany płci wśród Szwedów. Premier Ulf Kristersson proponuje ułatwienie rejestracji zmiany płci przez osoby poddające się odpowiedniej operacji, a także chce obniżyć wiek pozwalający na jej przeprowadzenie z 18 do 16 lat.

Kilkadziesiąt znanych osobistości szwedzkiego życia publicznego podpisało list do rządu, w którym sprzeciwiają się ustawie ułatwiającej zmianę płci nieletnim. Wśród sygnatariuszy znalazły się także czołowe feministki, obawiające się pogorszenia sytuacji biologicznych kobiet, a także konsekwencji podobnych zabiegów dla młodych ludzi.

W liście opublikowanym na łamach lewicowego dziennika „Expressen” krytycy ustawy twierdzą, że nie ma ona „zakotwiczenia demokratycznego”, bo sprzeciwia się jej większość społeczeństwa.

Autorzy listu zaznaczają, że proponowane w projekcie ustawy rozwiązania będą miały negatywne skutki zwłaszcza dla nieletnich. Prawo w proponowanym kształcie znosi bowiem wymóg postawienia diagnozy przez lekarzy, dlatego do operacji zmiany płci u młodych osób może dojść zbyt pochopnie. Autorzy petycji zauważają, że w mediach coraz częściej pojawiają się reportaże o osobach żałujących swojej „tranzycji”.

Feministki od dłuższego czasu ostrzegają także o konsekwencjach dla praw kobiet i równości płci. Dowolne prawne określenie płci będzie bowiem rodzić wątpliwości odnośnie rozróżnienia kobiet i mężczyzn.

Wśród sygnatariuszy listu znalazły się między innymi znane feministki: prof. mikrobiologii Agnes Wold, była socjaldemokratyczna wicepremier Margareta Winberg czy nagrodzona w przeszłości nagrodą im. Włodzimierza Lenina pisarka  Kajsa Ekis Ekman.

 

 

Źródło: expressen.se

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo