Kolbe, Ulmowie i Pilecki usunięci z wystawy w Muzeum II Wojny Światowej. "Polska tego nie zapomni"

7
1
8
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku / Fot. PAP/A. Jackowski

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku usunęło z wystawy głównej ekspozycje dotyczące św. Maksymiliana Marii-Kolbe, bł. Rodziny Ulmów i rtm. Witolda Pileckiego. Prezes IPN, dr Karol Nawrocki, zwrócił uwagę, że polscy bohaterowie zostali usunięci “po cichu”.

We wtorek były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a obecnie prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki wraz z dr. Markiem Szymaniakiem i dr. Tomaszem Szturą zwiedzili Muzeum II Wojny Światowej i zauważyli, że ze stałej wystawy usunięta została część ekspozycji.

To, co zobaczyliśmy dzisiaj na wystawie głównej, jest szokujące, bowiem w miejscu, gdzie było wspomnienie bł. rodziny Ulmów, jest czarna dziura. Czarna ściana zamiast pamięci o tych, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej - mówi na nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych dr Nawrocki.

Dodał, że nowa dyrekcja z wystawy głównej usunęła również rotmistrza Witolda Pileckiego oraz św. ojca Maksymiliana Kolbe.

“Polska tego nie zapomni”

To, co było przedmiotem sporu sądowego przez ostatnie sześć lat, co udało się nam jako dyrekcji dowieść przed polskim sądem, a więc zmiany na ekspozycji głównej, w nocy z 24 na 25 czerwca 2024 r. zostało po prostu ordynarnie usunięte, ewaporowane z przestrzeni 5 tys. metrów kwadratowych - zwrócił uwagę.

Dr Nawrocki zwrócił się też do prof. Rafała Wnuka, dyrektora muzeum, podkreślił, że “tego typu zachowania nie zostaną zapomniane przez Polskę”.

Wcinanie, kastrowanie ojca Kolbe, rtm. Pileckiego i Rodziny Ulmów będą głęboko w naszej pamięci - dodał. 

Zaznaczył, że “nowa dyrekcja mówi o tym, że to jest szantaż patriotyczny, mający doprowadzić do tego, że te postacie pozostaną na wystawie, a oni temu szantażowi nie ulegną”. 

Tak, patriotyzm jest ważną cechą dla każdego urzędnika państwowego. To, co zrobiła nowa dyrekcja jest także wbrew badaniom historycznym i w świadomości Polaków o historii XX wieku, jest nieprzyzwoite - zaznaczył dr Nawrocki.

Czytaj także: Powrót języka polskiego do litewskiej matury. Tomaszewski: "Przywrócenie języka polskiego nas cieszy"

Muzeum komentuje

Muzeum II Wojny Światowej opublikowało oświadczenie w związku ze zmianami na wystawie głównej. Czytamy w nim, że “spór o wystawę był jedną z wielkich, toczonych w ostatnich latach w Polsce publicznych debat o historii, sporem o rozumienie polskiego patriotyzmu, starciem dwóch wizji mówienia o przeszłości: refleksyjnej i apologetycznej”.

Miał też wyraźne podłoże polityczne, będąc konfliktem o to, jak powinny wyglądać relacje między władzą polityczną a sferą nauki i kultury, o to, czy politycy mają prawo naruszać autonomię twórców i badaczy - czytamy.

Muzeum zaznaczyło, że zamierza “przywrócić spójność całej wystawie” i zapowiedziało “dalsze kroki w tym kierunku”.

Źródło: x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
7
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo