Szejna: Czy zasada jednomyślności dotyczy też polityki zagranicznej? To jest dobry moment na rozpoczęcie dyskusji
Propozycja rezygnacji z zasady jednomyślności w głosowaniach znalazła się w sprawozdaniu dotyczącym zmiany unijnych traktatów. Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna został zapytany o tę kwestię.
- W Polsce spore kontrowersje wywołuje pomysł Niemców zniesienia prawa weta w Radzie UE w sprawach zagranicznych.
- Szejna: Unia staje przed koniecznością odpowiedzi na wyzwania związane z kształtowaniem się nowego ładu międzynarodowego. Nie może być sparaliżowana stanowiskiem jednego kraju, jak ostatnio w sprawie Ukrainy blokadą pro-rosyjskiego Viktora Orbána.
- Polityk przyznał, że "w jakimś stopniu rozumowanie Berlina jest więc zasadne".
- Zobacz także: Czym zajmą się posłowie w ciągu dwóch dni? W Sejmie ma nie brakować emocji
Jedna z zasad głosowania w Radzie UE to jednomyślność, czyli wymóg osiągnięcia porozumienia przez wszystkie państwa członkowskie UE. Zasada ta musi być stosowana w odniesieniu do kilku obszarów polityk, które państwa członkowskie uznają za “wrażliwe”.
W Polsce spore kontrowersje wywołuje pomysł Niemców zniesienia prawa weta w Radzie UE w sprawach zagranicznych. Wiceszef MSZ Andrzej Szejna w rozmowie z “Rzeczpospolitą” został zapytany, czy “nowy polski rząd byłby gotowy zaakceptować takie rozwiązanie?”.
Unia staje przed koniecznością odpowiedzi na wyzwania związane z kształtowaniem się nowego ładu międzynarodowego. Nie może być sparaliżowana stanowiskiem jednego kraju, jak ostatnio w sprawie Ukrainy blokadą pro-rosyjskiego Viktora Orbána. W jakimś stopniu rozumowanie Berlina jest więc zasadne - przyznał polityk.
Powołując się na byłego przewodniczącego Komisji Europejskiej Jacquesa Delorsa Szejna stwierdził, że “Unia nie będzie się rozwijać, jeśli nie zachowa poszanowania dla tożsamości swoich krajów członkowskich”.
Szejna: Niektóre decyzje muszą być podejmowania w drodze jednomyślności
Dodał też, że “niektóre decyzje, jak o przyjęciu do UE nowych państw, muszą być podejmowania w drodze jednomyślności”.
Czy dotyczy to również polityki zagranicznej? To jest dobry moment na rozpoczęcie dyskusji w tej sprawie. Ale biorąc pod uwagę wojnę w Ukrainie czy konflikt na Bliskim Wschodzie, nie powinniśmy się nadmiernie spieszyć z odpowiedzią. Należy przeprowadzić szeroką dyskusję w duchu obowiązujących traktatów - powiedział Szejna.
Wielu ekspertów alarmuje, że zniesienie możliwości wetowania przez poszczególne państwa narodowe decyzji UE oznacza krok na rzecz jej federalizacji i podważania kolejnych obszarów autonomii tych państw.
Czytaj także: Polska narusza prawo UE? Adwokat: Kolejny atak na suwerenność
Zmiany traktatów unijnych
Pod koniec listopada Parlament Europejski przegłosował wniosek o zmianę traktatów i reformę instytucjonalną Unii.
W zapisach pojawiły się m.in. likwidacja prawa weta w 65 przypadkach oraz zwiększenie kompetencji unijnych w dziedzinach takich jak klimat, gospodarka czy edukacja. Kontrowersje budzi również wzmocnienie pozycji Komisji Europejskiej oraz pomysł wprowadzenia instytucji ogólnounijnego referendum.
Zapisom tym sprzeciwiają się szczególnie politycy PiS i Konfederacji, którzy wskazują, że zmiana unijnych traktatów jest sprzeczna z naszą konstytucją, godzi w suwerenność i ma m.in. na celu zmniejszenie roli NATO w Europie.
Źródło: rp.pl