Wizyta niemieckiej minister dyplomacji w Pekinie. Chiny sprzeciwią się wojnie na Ukrainie? Szef MSZ Chin: "Nie będziemy dolewać oliwy do ognia"
Szefowa ministerstwa spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock udała się do Pekinu. Jednym z tematów spotkania z władzami Chin jest wojna Rosji z Ukrainą.
- Jeszcze niedawno w Pekinie wizytował prezydent Francji Emmanuel Macron, który postawił się jedności europejskiej oraz Stanom Zjednoczonym.
- Z kolei w piątek do Chin dotarła minister niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock.
- Tematem rozmowy z szefem chińskiej dyplomacji Qin Gangiem była m.in. wojna na Ukrainie.
Podczas spotkania z tamtejszym ministrem spraw zagranicznych Qin Gangiem niemiecka minister Annalena Baerbock apelowała o pokojowe działanie Pekinu w kwestii statusu Tajwanu i niesięganie się do środków militarnych. Baerbock mówiła również, że Chiny powinny wykorzystać swój wpływ na Kreml, by przekonać Putina i jego ludzi do zakończenia wojny przeciwko Ukrainie.
Odnosząc się do wojny na Ukrainie, Qin Gang powiedział, że Chiny są gotowe zabiegać o pokój. Przypomniał w tym kontekście propozycję pokoju przedłożoną na arenie międzynarodowej przez Chiny.
Nasza propozycja, sprowadza się do jednego punktu, którym jest przekonywanie i promowanie rozmów pokojowych, i nie zrobimy niczego, by dolewać oliwy do ognia - zaznaczył szef chińskiej dyplomacji Qin Gang.
Propozycja Pekinu nie spotkała się z przychylną reakcją USA i części państw zachodu m.in. z uwagi na brak punktu o wycofaniu się wojsk rosyjskich z okupowanych terytoriów Ukrainy.
Mówiąc z kolei o Tajwanie, chiński minister wskazał, że państwa, które chcą przestrzegać "zasady jednych Chin", powinny stanowczo sprzeciwiać się temu, by Tajwan nie był częścią Chin.
Czytaj więcej: Donald Trump odpowiadał na pytania prokurator generalnej Nowego Jorku. Jest data planowanej rozprawy sądowej
Światowi przywódcy odwiedzają Pekin
W ubiegłym tygodniu wraz z kilkudziesięcioma przedstawicielami francuskiego biznesu Chiny odwiedził prezydent Francji. W trakcie spotkania odbył wielogodzinne rozmowy z tamtejszym przywódcą Xi Jinpingiem.
Następnie w wywiadzie dla "Politico" Macron oznajmił, że wielkim ryzykiem, przed którym stoi Europa niebezpieczeństwo uwikłana w kryzysy, co uniemożliwia budowanie strategicznej autonomii europejskiej. Prezydent Francji oznajmił, że Europa musi i uniknąć wciągnięcia w konfrontację między nimi a Chinami w sprawie Tajwanu. Opowiedział się także za zmniejszeniem zależności Europy od Stanów Zjednoczonych, a także pokojowym rozwiązaniem konfliktu Rosji z Ukrainą.
Podczas swojej wizyty w Holandii prezydent Francji dodał, że bycie sojusznikiem USA nie oznacza bycia wasalem i nie wyklucza samodzielnego myślenia.
Źródło: dorzeczy.pl