Wspieraj wolne media

Kłopoty stacji TOK FM. Szef KRRiT Maciej Świrski podjął decyzję ws. wypowiedzi Piotra Maślaka. Chodzi o komentarz odnośnie podręcznika "Historia i Teraźniejszość"

4
0
1
Dziennikarz TOK FM Piotr Maślak i szef KRRiT Maciej Świrski
Dziennikarz TOK FM Piotr Maślak i szef KRRiT Maciej Świrski / Fot. Youtube

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski podjął decyzję ws. zeszłorocznej wypowiedzi Piotra Maślaka na temat podręcznika "Historia i Teraźniejszość". Dziennikarz porównał ją do Hitlerjugend.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nałożył 80 tys. zł grzywny na Radio TOK FM. Stacja została ukarana za wypowiedź Piotra Maślaka porównującą książkę "Historia i Teraźniejszość" prof. Wojciecha Roszkowskiego do podręcznika dla Hitlerjugend. W komunikacie stwierdzono, że według przewodniczącego Macieja Świrskiego, emitując wypowiedź Piotra Maślaka, Radio TOK FM naruszyło art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji.

Wskazany przepis stanowi, że audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym. W szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści, przemocy lub dyskryminujących różne grupy społeczne, a także nawołujących do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

W toku postępowania ustalono, że w audycji poniżono i naruszono godność ofiar II Wojny Światowej, w tym Żydów. Pojawiły się w niej treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści z uwagi na poglądy polityczne. Użyto obraźliwych, stygmatyzujących określeń wobec prof. Wojciecha Roszkowskiego, przez co naruszono jego godność zagwarantowaną konstytucyjnie.

Zdaniem przewodniczącego KRRiT audycja została przygotowana nierzetelnie. 

Ograniczała się do cytowania wyrywkowych fragmentów książki, udostępnionych na stronie internetowej wydawnictwa przed publikacją podręcznika, a nie na wszechstronnej analizie całego utworu - zaznaczono.

Przewodniczący podkreślił, że dziennikarze mają prawo do opisywania zdarzeń mogących bulwersować społeczeństwo. Istnieje jednak wymóg, by odbywało się to z zachowaniem zawodowej staranności i rzetelności w gromadzeniu i wykorzystywaniu materiałów. W przypadku naruszenia art. 18 ust. 1 Ustawy o radiofonii i telewizji nałożona grzywna może wynieść maksymalnie połowę rocznej opłaty za koncesję.

Przy określaniu wysokości kary przewodniczący KRRiT bierze pod uwagę zakres i stopień szkodliwości naruszenia, dotychczasową działalność nadawcy oraz jego możliwości finansowe. Decyzja o karze nie jest prawomocna, nadawca TOK FM może odwołać się do sądu.

Czytaj więcej: Redakcja TVMN poszukuje stażystów. Do współpracy zachęcamy w szczególności studentów

Wydawca podręcznika zgłosił skargę do KRRiT

Piotra Maślaka o podręczniku "Historia i Teraźniejszość" autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego mówił 7 czerwca ub.r. w porannej audycji TOK FM.

Czyta się to jak podręcznik - przepraszam za to porównanie - dla Hitlerjugend. Chwilami, nie wszędzie - stwierdził Piotr Maślak.

Wydawnictwo Biały Kruk, które opublikowało podręcznik prof. Roszkowskiego, skierowało w tej sprawie skargę do KRRiT.

Powiadomiliśmy już Krajową Radę Radiofonii i Telewizji o tej sprawie, postępowanie jest w toku, rozmawiamy także z naszymi prawnikami, aby skierować sprawę na drogę sądową - poinformował właściciel i prezes Białego Kruka Leszek Sosnowski .

Takich rzeczy nie wolno puszczać płazem. Może się podręcznik nie podobać, może się przedmiot nie podobać, ale po pierwsze najpierw trzeba go poznać, a po drugie trzymać się w granicach elementarnej przyzwoitości To jest gorzej niż chamska odzywka, to jest pomówienie o propagowanie faszyzmu wśród młodzieży - podkreślił.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
4
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo