Świadectwo charakterystyki energetycznej. Nowy ból głowy dla deweloperów. Zobacz co grozi za brak sporządzenia tego dokumentu
W życie wchodzą zmiany dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej. Sporządzenie takiego dokumentu jest konieczne przy sprzedaży i wynajmie mieszkania lub budynku.
- Parlament Europejski przyjął ostatnio nowe prawo dotyczące sprzedaży mieszkań przez deweloperów.
- Dzięki nowej dyrektywie sprzedający będzie musiał sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej mieszkania.
- Ponadto Bruksela kategorycznie nakazuje sporządzanie tego dokumentu pod pewnymi groźbami.
- Zobacz także: Poprawa jakości benzyny, pogorszenie jakości LPG. UOKiK przedstawił wyniki
W życie wchodzą zmiany dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej. Sporządzenie i przekazanie takiego dokumentu jest konieczne przy sprzedaży i wynajmie mieszkania lub budynku. Świadectwo charakterystyki energetycznej określa zapotrzebowanie na energię w związku z użytkowaniem lokalu.
Wymóg sporządzenia dokumentu w określonych sytuacjach wynika z regulacji unijnych. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej świadectwo lub jego kopia mają być przekazywane ewentualnemu nowemu najemcy, lub kupującemu.
Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, zaznaczył, że rząd starał się wdrożyć te przepisy jak najbardziej przyjaźnie. Jego zdaniem dzięki tym informacjom zawartych w charakterystyce energetycznej, najemca może się upewnić jakie jest zużycie energii w danym mieszkaniu.
Do domów do 70 metrów kwadratowych budowanych na własne potrzeby według prawa, które wprowadziliśmy prawie dwa lata temu, nie będzie potrzeby robienia tych świadectw, natomiast przy budowie nowych budynków lub przy sprzedaży albo wynajmowaniu budynków czy mieszkań będzie potrzeba ich sporządzenia. Chodzi o to, żeby osoby, które nabywają mieszkania bądź przeszukują oferty najmu, miały dostępną informację o tym, jakie jest zapotrzebowanie w danym budynku. Tak jak, kiedy kupujemy samochód, możemy sprawdzić w katalogu, jakie jest deklarowane spalanie, jakie są parametry używania tego samochodu, tak przy kupnie czy wynajmie mieszkania będziemy mogli porównywać między sobą te oferty pod względem energetyczności - wyjaśnił wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.
Czytaj więcej: Ekspert: Polska jest drugim co do wielkości placem budowy w Europie. "Niestety zdalnie obiektu mostowego nie wybudujemy"
Świadectwo charakterystyki energetycznej - czy za jego brak będzie grozić kara?
Za niewywiązanie się z tego obowiązku będzie grozić kara grzywny. Fakt przekazania przez sprzedającego dokumentu ma być odnotowany w akcie notarialnym.
Wykaz osób uprawnionych do sporządzania świadectw energetycznych można sprawdzić na rządowych stronach. Dokument jest ważny przez 10 lat od dnia sporządzenia.
Źródło: radiomaryja.pl