Święto Trzech Króli. Czy trzeba iść do kościoła? Zobacz również jakie są tradycje związane z tym dniem
W sobotę 6 stycznia 2024 roku Polska oraz wiele innych krajów Europy, obchodzić będą uroczystości Objawienia Pańskiego, znane również jako Święto Trzech Króli. Sprawdź czy trzeba iść do kościoła. Zobacz również jakie są tradycje związane z tym dniem.
- W sobotę 6 stycznia 2024 roku katolicy w Polsce i na świecie obchodzić będą Święto Trzech Króli.
- Upamiętnia moment, w którym trzej mędrcy ze Wschodu dotarli do Betlejem, by oddać hołd nowo narodzonemu Jezusowi.
- Sprawdź czy trzeba iść do kościoła oraz zobacz tradycje związane z tym dniem.
- Zobacz także: Wicemarszałek Sejmu przeanalizował sytuację w mediach. Bosak: "Nowa linia na razie jest raczej odpychająca dla kogokolwiek o konserwatywnej wrażliwości"
W sobotę 6 stycznia 2024 roku Polska oraz wiele innych krajów Europy, obchodzić będą uroczystości Objawienia Pańskiego, znane również jako Święto Trzech Króli. To wyjątkowy dzień w kalendarzu liturgicznym, uznawany również za ustawowo wolny od pracy i nauki.
Święto Trzech Króli - czy trzeba iść do kościoła?
Święto Trzech Króli to ważna data w kalendarzu liturgicznym Kościoła Katolickiego. Historycznie, Święto Trzech Króli upamiętnia moment, w którym trzej mędrcy ze Wschodu - często określani jako królowie - dotarli do Betlejem, by oddać hołd nowo narodzonemu Jezusowi. Ta wizyta, opisana w Ewangelii według św. Mateusza, jest interpretowana jako moment, w którym Chrystus został objawiony światu jako król i zbawca.
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, w Kościele Katolickim istnieją święta nakazane. Są to dni, w których wierni mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej. Święto Trzech Króli jest jednym ze świąt nakazanych. W związku z tym wszyscy katolicy w Polsce mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej.
Czytaj więcej: Druga decyzja Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Nastąpi bunt w Sądzie Najwyższym? Wiemy co dalej z Mariuszem Kamińskim
Święto Trzech Króli - tradycje związane z tym dniem
Ze Świętem Trzech Króli związanych jest kilka tradycji, które od pokoleń są kultywowane w naszym kraju. W wielu miastach w Polsce organizowane są kolorowe orszaki Trzech Króli. Uczestnicy tych pochodów często przebierają się za postaci biblijne, a przemarsze te symbolizują podróż Mędrców ze Wschodu do Betlejem, aby oddać hołd nowo narodzonemu Jezusowi.
W tym dniu tradycja kolędowania jest nadal żywa. Grupy kolędników, odwiedzają domy, śpiewając kolędy i składając życzenia, co ma przynieść domownikom szczęście i pomyślność w nowym roku.
Ponadto w Polsce istnieje zwyczaj święcenia kredy w kościele w dniu Trzech Króli. Wierni zabierają ją do domów, aby na drzwiach czy nad wejściem napisać inicjały "C+M+B", co oznacza "Christus Mansionem Benedicat" (Niech Chrystus błogosławi temu domowi) oraz datę nowego roku. Jest to symbol ochrony i błogosławieństwa.
Źródło: interia.pl