Święto Ofiarowania Pańskiego. Czy można jeść dzisiaj mięso? Zobacz, czy jest obowiązek udziału we mszy świętej

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

W piątek, 2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego. Jest ono nawiązaniem do ewangelicznego opisu ofiarowania Jezusa. Zobacz czy można dzisiaj jeść mięso oraz czy jest obowiązek udziału w mszy świętej.

  • Dzisiaj w Kościele Katolickim przypada święto Ofiarowania Pańskiego, które ustanowił papież Gelazy I.
  • 40 dni po narodzinach Maryja i Józef zanieśli małego Jezusa do świątyni w Jerozolimie.
  • Zobacz czy dzisiaj można jeść mięso i czy należy wziąć udział w mszy świętej.
  • Zobacz także: Zaginął kard. José Luis Lacunza z Panamy. Diecezja prosi o modlitwę

Święto Ofiarowania Pańskiego - czy można jeść mięso?

W przypadające 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego, katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów w Kościele katolickim należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

W piątek, 2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego. Mimo to wiernych w Kościele katolickim obowiązuje tego dnia wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Czytaj więcej: Prześladowanie chrześcijan w Nigerii. Biskup oskarża nigeryjskie władze o współudział w ludobójstwie. Duchowny walczy o pamięć zamordowanych

Święto Ofiarowania Pańskiego - czy jest obowiązek udziału we mszy świętej?

Święto Ofiarowania Pańskiego wprowadził papież Gelazy I (zm. 496 r.). Jest ono nawiązaniem do ewangelicznego opisu ofiarowania Jezusa. 40 dni po Jego narodzinach Maryja i Józef zanieśli dzieciątko do świątyni w Jerozolimie, by zgodnie z prawem mojżeszowym ofiarować Je Bogu w hołdzie dziękczynienia za darowanie Izraelitom życia podczas przejścia przez Egipt Anioła Zniszczenia. Przebywający wtedy w świątyni starzec Symeon rozpoznał w Jezusie Mesjasza.

Święto to zamyka cykl świąt Bożego Narodzenia. W kościołach rozbiera się tego dnia żłóbki, a w domach choinki, przestaje się śpiewać kolędy, kończy się okres wizyt duszpasterskich w domach.

Tego dnia przynosi się do kościołów do poświęcenia świece woskowe, które następnie niesie się w procesji. Są one symbolem człowieczeństwa Syna Bożego, a także symbolem wiary, nadziei i miłości, z jakimi chrześcijanin powinien podążać za Chrystusem.

Świece te nazywane są gromnicami i od nich też pochodzi potoczna nazwa święta Matki Boskiej Gromnicznej. Z kolei nazwa świecy związana jest z przypisywaną jej mocą odwracania gromów. W kościołach zapala się je podczas mszy św. i innych nabożeństw, np. przy udzielaniu sakramentów świętych (z wyjątkiem sakramentu pokuty), na procesjach i w czasie innych ceremonii liturgicznych.

Zgodnie z kanonem 1246 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wierni 2 lutego nie mają obowiązku uczestnictwa w eucharystii.

Źródło: deon.pl, dzieje.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo