Wspieraj wolne media

Ekspert: Polska jest drugim co do wielkości placem budowy w Europie. "Niestety zdalnie obiektu mostowego nie wybudujemy"

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Polska jest aktualnie drugim co do wielkości placem budowy w Europie, a to oznacza, że zasoby ludzkie do pracy mamy dość silnie - powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego członek zarządu Budimex.

  • W Katowicach zakończyła się 15. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
  • Wśród prelegentów byli obecni eksperci Grupy Budimex łącznie z Członkiem Zarządu, Dyrektorem Operacyjnym Budownictwa Infrastrukturalnego - Cezarym Łysenką.
  • Łysenko: Polska jest aktualnie drugim co do wielkości placem budowy w Europie, a to oznacza, że zasoby ludzkie do pracy mamy dość silnie.

W Katowicach zakończyła się 15. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W tej największej gospodarczej debacie w Europie Centralnej co roku biorą udział przedstawiciele biznesu i polityki oraz naukowcy, praktycy i decydenci z Polski, Europy i świata.

Wśród prelegentów byli obecni eksperci Grupy Budimex łącznie z Członkiem Zarządu, Dyrektorem Operacyjnym Budownictwa Infrastrukturalnego - Cezarym Łysenką. Wziął on udział w panelu dotyczącym koniunktury w sektorze budowlanym.

“Jesteśmy beneficjentem sytuacji pandemicznej i wojny”

Z uwagi na portfel jakim dysponujemy na 2023 i 2024 rok, sytuacja wygląda dobrze, jednakże zastanawiamy się co będziemy robić w latach 2026-2027 i dalej. Generalni wykonawcy muszą myśleć w perspektywie pięcioletniej, a kierunkowo nawet 10 lat do przodu. Patrząc na to co aktualnie się dzieje na rynku czujemy, że jesteśmy beneficjentem sytuacji pandemicznej i wojny w Ukrainie w aspekcie kosztowym - powiedział w trakcie debaty Łysenko.

Generalny wykonawca podkreślił, że sytuacja związana z zamówieniami na infrastrukturę drogową jest na dzisiaj stabilna. Jeśli chodzi o budownictwo kolejowe, Budimex jest na etapie oczekiwania na nowe zadania. 

Zaznaczył, że w budownictwie mieszkaniowym widoczna jest stagnacja, spadek zamówień i mniejsza liczba pozwoleń na budowę. 

Inwestycje w kolej

Jeżeli chodzi o portfel w budownictwie kolejowym - to prawda, że dzisiaj jesteśmy w historycznym momencie i tych inwestycji jest dużo. Do inwestycji kolejowych przygotowywaliśmy się przez ostatnich prawie 10 lat. Aby móc funkcjonować w sposób efektywny poczyniliśmy ogromne inwestycje w tabor kolejowy, w maszyny i sprzęt. Śmiem twierdzić, że mamy dzisiaj zestawy najnowsze w Europie. Ten sprzęt musi mieć zajęcie - zaznaczył Łysenko.

Łysenko: Zasoby ludzkie do pracy mamy dość silnie

W trakcie debaty został poruszony również wątek pozyskiwania nowych pracowników oraz wyzwań na rynku pracy.

Polska jest aktualnie drugim co do wielkości placem budowy w Europie, a to oznacza, że zasoby ludzkie do pracy mamy dość silnie. Musimy zadbać o to, żeby nowe kadry i młode pokolenie pojawiały się na rynku. Przed budownictwem zawodowym w Polsce stoi wyzwanie - dużo osób chce pracować zdalnie. Niestety zdalnie obiektu mostowego nie wybudujemy - powiedział członek zarządu.

Czytaj także: Rosnące koszty przekładają się na problemy w gospodarce. Niewypłacalność firm szybko rośnie

Europejski Kongres Gospodarczy

Europejski Kongres Gospodarczy to jedno z największych spotkań świata biznesu, nauki i polityki w Europie Środkowej. W ciągu trzech dni odbyło się blisko 170 paneli dyskusyjnych, a w samym wydarzeniu uczestniczyło 1200 prelegentów. 

Wśród wiodących tematów kongresu były m.in: przyszłość Europy wobec zmian geopolitycznych, zielona transformacja, cyfrowa transformacja biznesu, kwestie związane z konfliktem na Ukrainie i jej odbudową, a także międzynarodowe współprace gospodarcze.

Źródło: media.budimex.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo