Wspieraj wolne media

Studenci coraz częściej pracują w trakcie studiów. Głównie dla pieniędzy, ale cenią też zdobycie doświadczenia

1
0
7
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Badanie Eurostudent pokazało że da się pogodzić pracę i studia, co więcej jest to powszechna praktyka wśród studentów w wielu krajach Europy. Ofert pracy szukają najczęściej w sieci.

W ostatnich latach łączenie pracy ze studiami stało się powszechne i opłacalne. To głównie rosnące koszty życia sprawiają, że wielu studentów decyduje się równocześnie pracować i studiować. Dla niektórych stanowi to konieczność, aby kontynuować naukę i sfinansować edukację, podczas gdy inni widzą w tym sposób na zdobycie dodatkowych źródeł dochodu. 

Badanie przeprowadzone na 268 polskich uczelniach, w którym wzięło udział 13 616 studentów, pokazało, że aż 80 proc. z nich podejmowało pracę w trakcie studiów. Ten wynik jest zbliżony do średniej uzyskanej spośród 26 przebadanych europejskich krajów (78 proc.), wynika z raportu Eurostudent VII.

Pracujący student, czyli kto?

Zaledwie kilka lat temu przeciętny wiek osób w Europie, które zaczęły studia wynosił mniej niż 25 lat (64 proc.) Jednak te dane różnią się w zależności od poszczególnych krajów. W Polsce większość studentów, aż 77 proc., mieściła się w wieku od 18 do 24 lat. Spośród nich ponad połowa, czyli 55 proc., miała mniej niż 22 lata. Najmniejszy odsetek stanowiły osoby w przedziale 25-29 i powyżej 30 lat.

Pracujący studenci to przede wszystkim osoby będące na drugim stopniu studiów (studia magisterskie). Biorąc pod uwagę wiek, udział studentów pracujących wynosił we wspomnianym wcześniej badaniu 40 proc. w grupie poniżej 22 lat, z kolei 91 proc. w grupie powyżej 30 lat. 

Możliwość zarobienia pieniędzy i zdobycia doświadczenia

Z raportu Eurostudent VII wynika, że 4 na 10 pracujących studentów deklaruje, że pracuje głównie dla pieniędzy, z kolei ponad połowa traktuje na równi kwestię wynagrodzenia i możliwości zdobycia doświadczenia.

W zależności czy dany student mieszka z rodzicami i studiuje w swojej rodzinnej miejscowości czy też wyjechał na studia do innego miasta ta motywacja może się nieco różnić. Ci drudzy znacznie częściej decydują się na podjęcie pracy, żeby pokryć koszty utrzymania. Dla wielu taka praca warunkuje możliwość studiowania, co również stanowi silną motywację. Z drugiej strony Ci, którzy nadal mieszkają z rodzicami często dorabiają, by pozwolić sobie na kupno dodatkowych rzeczy, na które w innym przypadku nie byłoby ich stać - powiedziała Izabela Foltyn z Aplikuj.pl.

Okazuje się, że ponad połowa studentów, którzy wzięli udział w badaniu Eurostudent zdecydowała się na dodatkowe zajęcie, by zdobyć doświadczenie.

Czytaj także: Ochrona życia nienarodzonych w Polsce nie działa? Wzrost liczby wykonanych aborcji o ok. 50 proc. w 2022 r.

Gdzie studenci szukają pracy?

Studenci ofert pracy szukają najczęściej w Internecie. Korzystają głównie z serwisów przeznaczonych do zmieszczania w nich ofert pracy (45 proc.) - według SW Research. Na drugim miejscu są media społecznościowe (38 proc.) i polecenia znajomych (36 proc.).

Źródło: media.lightscape.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo