Środa Popielcowa 2024. Czy tego dnia trzeba iść do kościoła? Zobaczy czy obowiązuje post ścisły

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

Środa Popielcowa często nazywana jest Popielcem. Tego dnia rozpoczyna się okres Wielkiego Postu, a na znak pokuty w kościele wierni posypują głowę popiołem. Czy tego dnia trzeba iść do kościoła? Zobaczy czy obowiązuje post ścisły.

Ostatki, podobnie jak i Środa Popielcowa, są ruchome i ich data zależy od tego, kiedy wypada Wielkanoc. W tym roku ostatni dzień karnawału przypada na 13 lutego, dzień później – 14 lutego ma miejsce Popielec. W kościele katolickim ta data rozpoczyna tegoroczne 40 dni Wielkiego Postu.

Środa Popielcowa 2024 - co symbolizuje popiół?

Posypanie głowy popiołem w Biblii było znakiem pokuty, podobnie dziś ten dzień traktuje się jako wejście w duchową podróż i przygotowanie do godnego przeżycia męki Chrystusa, a następnie jego zmartwychwstania.

Kończymy karnawał - czas zabawy i radości, zaczynamy refleksję nad życiem i przemijaniem. Wiele źródeł przypisuje popiołowi także symbolikę oczyszczenia. Pierwszy dzień Wielkiego Postu jest okazją do uniżenia się.

Środa Popielcowa 2024 - czy trzeba iść do kościoła?

W Środę Popielcową nie ma obowiązku uczestniczenia we mszy świętej, chociaż księża zachęcają do tego, aby zacząć Wielki Post od udziału w nabożeństwie i obrzędu posypania głów popiołem na znak pokuty.

Środa Popielcowa nie należy do tzw. świąt nakazanych, podczas których wierni Kościoła katolickiego zobowiązani są do udziału we mszy świętej.

Środa Popielcowa 2024 - czy obowiązuje post?

W środę popielcową katolików obowiązuje ścisły  post jakościowy i ilościowy. Można zjeść trzy posiłki, w tym jeden do syta i dwa skromne. Nie można jednak jeść mięsa. Za to wolno jeść ryby. 

Dodatkowo zalecane jest powstrzymanie się od deserów i przekąsek. Zaliczają się one bowiem do przyjemności, a należycie przeżyty post powinien stanowić czas odmawiania sobie zjedzenia tego, na co ma się ochotę.

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wiernych powyżej 14 lat, a post ścisły wiernych od 18 do 60 lat.

Ostatnim etapem przygotowań do Zmartwychwstania Pańskiego będzie Wielki Tydzień, który rozpocznie Niedziela Palmowa. Największą wagę przywiązuje się do Triduum Paschalnego, czyli Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty.

Źródło: gazetalubuska.pl, onet.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo