Spór o kopalnię Turów. Jest reakcja Prokuratury Krajowej na skandaliczny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Moskwa: "Kompleks energetyczny w Turowie jest gwarantem bezpieczeństwa regionu"
W zeszłym tygodniu zapadła skandaliczna decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie wstrzymania wykonania decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w sprawie kopalni Turów.
- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podjął decyzje o wstrzymaniu prac w kopalni w Turowie.
- To wywołało ogromne poruszenie po stronie polskich władz, które podjęły odpowiednie kroki, by uchronić kopalnię i elektrownię.
- We wtorek Prokuratura Krajowa podjęła odpowiednia reakcję i złożyła zażalenie.
- Zobacz także: Emerytury z ZUS dla Ukraińców. Ekspert: Nie ma minimalnego okresu - wystarczy "jedna składka"
Prokuratura Krajowa skierowała zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Chodzi o postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w sprawie kopalni Turów. Informację przekazał rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński.
Kierując zażalenie prokurator podniósł zarzuty naruszenia przepisów postępowania mające istotny wpływ na wynik sprawy. WSA wstrzymał wykonanie zaskarżonej decyzji GDOŚ pomimo braku uprawdopodobnienia przesłanek udzielenia ochrony tymczasowej - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński.
W ocenie PK sąd nie wyjaśnił jakie konkretne zdarzenia czy okoliczności spowodują trudne, a nawet nieodwracalne szkody w środowisku i nieodwracalne uszczerbki w mieniu.
Przypomnijmy, że 31 maja Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że w sprawie dotyczącej kopalni Turów zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w środowisku i wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia. Polski sąd na wniosek ekologów z Niemiec i Czech wydał decyzję o wstrzymaniu wydobycia węgla brunatnego w kopalni.
Minister Moskwa broni politykę rządu
Zażalenie na postanowienie WSA ws. Turowa zostało merytorycznie i staranie przygotowane, podpisane i przed chwilą wysłane. Oczekujemy, że tym razem sąd odniesie się konstruktywnie i uczciwie do wniosku. Kompleks energetyczny w Turowie jest gwarantem bezpieczeństwa regionu i rząd Prawa i Sprawiedliwości zrobi wszystko, aby zapewnić jego dalszy rozwój i utrzymać kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Portal "wPolityce.pl" opisuje treść zażalenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Jak czytamy, dokonano wykładni postanowienia WSA, które de facto blokuje inwestycję w Bogatyni. GDOŚ podnosi też, że sąd stwierdził, że jego rozstrzygnięcie winno skutkować natychmiastowym wstrzymaniem dalszej realizacji inwestycji. Pełnomocnicy zarzucili też WSA w Warszawie, że ten w żaden sposób nie wyważył interesów stron. Nie skupił się także zbytnio na dowodach, całkowicie przyjmując argumentację pseudoekologów z Czech i Niemiec.
Źródło: dorzeczy.pl