Śmiertelny wirus w Indiach. Zamknięto szkoły i urzędy
W stanie Kerala na południu Indii zamknięto w środę niektóre szkoły, biura i wstrzymano transport publiczny w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się rzadkiego i śmiertelnego wirusa Nipah, który doprowadził do śmierci dwóch osób.
- Śmiertelnie zakażonymi osobami byli dorosły i dziecko
- Już ponad 130 osób zostało przebadanych na obecność wirusa
- Bakteria rozprzestrzenia się poprzez kontakt z płynami ustrojowymi zarażonych nietoperzy, świń lub ludzi
- Zobacz także: Dziennikarz z ofertą objęcia posady wiceprezesa klubu Ekstraklasy. Władze miasta chciały go przekupić?
Kwarantanna pracowników szpitali w Indiach
"Koncentrujemy się na wczesnym śledzeniu kontaktów osób zakażonych i izolowaniu wszystkich osób z objawami" - poinformowała stanowa minister zdrowia Veena George, która powiedziała dziennikarzom, że wirus wykryty w Kerali to wariant z Bangladeszu, który przenosi się z człowieka na człowieka z wysokim wskaźnikiem śmiertelności, ale w przeszłości był mniej zaraźliwy.
Ruch publiczny został ograniczony w niektórych częściach stanu, aby powstrzymać kryzys zdrowotny - powiedziała.
Dwie zarażone osoby zmarły od 30 sierpnia w czwartym wybuchu wirusa w stanie od 2018 r., zmuszając władze do ogłoszenia stref zamkniętych w co najmniej siedmiu wioskach.
Wprowadzono ścisłe zasady izolacji, a personel medyczny został poddany kwarantannie po kontakcie z zarażonymi.
Pierwszą ofiarą był mężczyzna uprawiający banany i orzechy w wiosce Marutonkara. Drugi zgon , jak wykazało dochodzenie, nastąpił po kontakcie w szpitalu z pierwszą ofiarą. Obie ofiary nie były ze sobą spokrewnione.
Wirus Nipah. Pierwsze przypadki w 1999 roku
Trzy zespoły federalne, w tym eksperci z Narodowego Instytutu Wirusologii, przybyły w środę, aby przeprowadzić więcej testów i zbadać populację nietoperzy.
Wirus Nipah został po raz pierwszy zidentyfikowany w 1999 roku podczas wybuchu choroby wśród hodowców świń i innych osób mających bliski kontakt ze zwierzętami w Malezji i Singapurze.
Ogniska choroby są sporadyczne, a poprzednie infekcje w Azji Południowej miały miejsce, gdy ludzie pili sok z palm daktylowych zanieczyszczony odchodami nietoperzy.
W pierwszym wybuchu epidemii Nipah w Kerali zmarło 21 z 23 zarażonych osób, a epidemie w 2019 i 2021 roku doprowadziły do śmierci kolejnych dwóch osób.
Źródło: tvmn.pl, rp.pl