Wspieraj wolne media

Śmierć nastolatki po ataku policji obyczajowej w Iranie - powodem były odkryte włosy

1
0
1
16 letnia Armita Geravand
16 letnia Armita Geravand / Fot. Facebook

16-letnia Armita Geravand zmarła po ponad trzytygodniowej śpiączce, będąc ofiarą ataku policji obyczajowej w Iranie z powodu braku hidżabu. Incydent ten wywołał kontrowersje i protesty w kraju.

Armita Geravand padła ofiarą brutalnego ataku policji obyczajowej w metrze w Teheranie, co zakończyło się tragicznie. Młoda dziewczyna, która w wyniku agresji funkcjonariuszy trafiła do szpitala w stanie śpiączki, zmarła po ponad trzy tygodnie walki o życie. Przypadek ten wywołał oburzenie i protesty w Iranie, ponieważ powodem konfliktu była zasada noszenia hidżabu, czyli zakrywającego włosy ubioru, obowiązująca w tym kraju.

Oficjalne źródła podają, że Armita zasłabła na stacji metra Shohada 1 października. Jednak opozycyjny portal Iran International donosi, że doszło tam do scysji z funkcjonariuszami policji obyczajowej. Według relacji tego portalu, jeden z policjantów brutalnie pchnął nastolatkę, powodując jej upadek i uszkodzenie głowy, co doprowadziło do utraty przytomności.

Przypomnijmy, że w Iranie obowiązują surowe przepisy dotyczące ubioru, które narzucają kobietom noszenie hidżabu w miejscach publicznych. Nienoszenie lub niedostateczne zakrywanie włosów stanowi naruszenie tych przepisów. W wyniku tego rodzaj konfliktów z policją obyczajową w Iranie nie jest rzadkością.

Incident ten przypomina o dramatycznym przypadku 29-letniej Mahsy Amini, która w ubiegłym roku zginęła po zatrzymaniu za niewłaściwe zakrycie włosów, co stało się iskrą rozruchów i protestów w kraju.

Śmierć Armita Geravand wywołała w Iranie protesty oraz oburzenie w społeczeństwie. Wielu obywateli sprzeciwia się surowym przepisom dotyczącym obyczajności i wzniosło swoje głosy przeciwko brutalnym działaniom policji obyczajowej.

Jednak rząd Iranu podjął środki kontroli, aby stłumić protesty i kontrolować sytuację. Telefony członków rodziny zmarłej Armizy Geravand zostały zarekwirowane, matka dziewczyny została aresztowana, a służby bezpieczeństwa podjęły działania, by uniemożliwić protestującym gromadzenie się wokół szpitala.

Tymczasem w ostatnich dniach organizacja Women's Committee NCRI opublikowała zdjęcie z oddziału intensywnej terapii, przedstawiającą nastolatkę znajdującą się w śpiączce. Sytuacja nadal ewoluuje, a Iran pozostaje w obliczu kolejnej tragedii związanej z naruszeniem rygorystycznych przepisów dotyczących obyczajności.

Źródło: tvmn.pl, RMF24

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo