Wspieraj wolne media

Skandaliczny artykuł "Wysokich Obcasów" nt. spożywania alkoholu w ciąży. "To niebezpieczna dezinformacja"

2
0
3
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Artykuł portalu wysokieobcasy.pl pt. “Polka w ciąży dostaje listę produktów zakazanych. A Francuzka idzie do bistro i pije kieliszek wina” wywołał oburzenie internautów.

Facebookowy profil “Wysokich Obcasów” postanowił przypomnieć artykuł pt. “Polka w ciąży dostaje listę produktów zakazanych. A Francuzka idzie do bistro i pije kieliszek wina”, który ukazał się w 2021 r. na portalu wysokieobcasy.pl.

Socjolog: Ten tekst to niebezpieczna dezinformacja

Tekst wywołał oburzenie wśród internautów, którzy zaczęli pisać o szkodliwości spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży. Socjolog i publicysta Jan Śpiewak zaznaczył w mediach społecznościowych, że w Polsce 1 na 300 dzieci rodzi się z alkoholowym zespołem płodowym (zespół FAS).

Ile rodzi się z FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych - przyp. red.), które nie daje widocznych zmian? Zapewne znacznie więcej. We Francji 1 na 200 dzieci rodzi się z FASem. Kultura normalizacji chlania weszła za mocno. Ten tekst to niebezpieczna dezinformacja i skandal - napisał na platformie X.

Czytaj także: "Wsparcie matek w prawidłowym żywieniu dzieci w kryzysie". 11 szpitali w Polsce zapewnia pomoc

Lekarka: Alkohol uszkadza mózg dziecka

Większość mam, które piją w ciąży, nie zdaje sobie sprawy z tego, że alkohol tak bardzo uszkadza mózg dziecka. Myślę, że gdyby świadomość na ten temat była większa, duża część kobiet nie spożywałaby go, będąc w ciąży. Problem FAS poruszany jest od dawna, ale tylko w niektórych kręgach, a edukować na temat alkoholowego zespołu płodowego trzeba - powiedziała w rozmowie z portalem DziennikElblaski.pl Maria Fischer, specjalistka pediatra, która temat FAS zgłębia już od niemal dwudziestu lat.

Lekarka stwierdziła, że “edukacja na temat alkoholowego zespołu płodowego powinna zacząć się już w szkole”. Warto podkreślić, że FASD dotyczy nie tylko dzieci kobiet pijących ryzykownie, ale też tych, które alkohol spożywały sporadycznie.

Mamy dziś stuprocentową pewność, że każda ilość spożytego alkoholu może zaszkodzić w rozwoju mózgu dziecka, a spektrum FAS jest bardzo szerokie - zaznaczyła Fischer.

Źródło: x, dziennikelblaski.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo