Wspieraj wolne media

Sienkiewicz zamieścił opinie prawne ws. mediów publicznych. Ekspertyzy powstały jednak po "rewolucji" w TVP

1
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Radek Pietruszka

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zamieścił opinie prawne ws. mediów publicznych. Przekonuje, że przejęcie TVP odbyło się zgodnie z prawem. Jak się jednak okazało, opinie prawne, o których mówił wcześniej premier Donald Tusk, nigdy miały nie zostać spisane.

  • Tusk: Dysponujemy opiniami najwybitniejszych prawników, którzy nie mają żadnych wątpliwości, że działania ministra Sienkiewicza są zgodne z prawem i interesem publicznym.
  • Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Sieć Obywatelska Watchdog Polska informowały jednak, że resort kultury nie udostępnił im ekspertyz, o które się zwróciły.
  • Sienkiewicz w mediach społecznościowych: Dla tych, którzy nie wiedzą gdzie szukać a bardzo by pragnęli znaleźć.
  • Zobacz także: Media: Tusk chce wycofać pozwy przeciwko unijnej polityce klimatycznej

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz ogłosił stan likwidacji TVP, Polskiego Radia i PAP. Wcześniej podjął decyzję o odwołaniu prezesów mediów publicznych, przestały nadawać stacje TVP Info i TVP3. Koalicja rządząca uważa, że ma prawo do takich działań.

Dysponujemy opiniami najwybitniejszych prawników, którzy nie mają żadnych wątpliwości, że działania ministra Sienkiewicza są zgodne z prawem i interesem publicznym - powiedział premier Donald Tusk pod koniec grudnia.

Jak poinformowała Wirtualna Polska, niektóre organizacje podjęły się wyzwania, by poznać te podstawy prawne. Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Sieć Obywatelska Watchdog Polska informowały jednak, że resort kultury nie udostępnił im ekspertyz, o które się zwróciły. 

Sieć Obywatelska Watchdog Polska zwróciła się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o udostępnienie opinii, na które powoływał się Premier. Kancelaria odpowiedziała, że nie dysponuje takimi opiniami - zauważyła przy tym, że wniosek dotyczy spraw leżących we właściwości Ministerstwa Kultury i zasugerowała, by zapytać bezpośrednio ten resort - napisała HFPC.

Fundacja postanowiła, że złoży skargę na bezczynność ministra do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Sienkiewicz: Dla tych, którzy nie wiedzą gdzie szukać

Dla tych, którzy nie wiedzą gdzie szukać a bardzo by pragnęli znaleźć - napisał w piątek na platformie X Bartłomiej Sienkiewicz, który zamieścił link do dwóch opinii prawnych.

W komunikacie Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji podpisanym przez jej likwidatora Daniela Gorgosza czytamy, że “Telewizja Polska S.A. w likwidacji z siedzibą w Warszawie (“Spółka”) przedstawia opinii publicznej dwie przykładowe opinie prawne, które są w dyspozycji Spółki, na temat zgodności z obowiązującym prawem zarówno procesu zmian we władzach Spółki jak i otwarcia likwidacji”.

Spółka dysponuje szeregiem innych ekspertyz profesorskich w powyższym zakresie, które były przedkładane w postępowaniach sądowych związanych ze wskazanymi zmianami na różnych etapach - czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Dziennikarka TV Republika prowadziła program z domu. "Zamknął mnie"

Ekspertyzy powstały po rozpoczęciu zmian w mediach publicznych

Pierwszą ekspertyzę sporządziła adwokat, prof. Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Katarzyna Bilewska. Drugą natomiast adwokat, prof. Uniwersytetu Łódzkiego dr hab. Aleksander Kappes. 

Pierwsza ekspertyza jest datowana na 5 stycznia 2024 r., druga - na 21 grudnia 2023 roku. Obie powstały zatem już po rozpoczęciu zmian w TVP - zwróciła uwagę Wirtualna Polska.

Źródło: wp.pl, i.pl, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo