Sezon na oskołę. 8 niesamowitych właściwości soku z brzozy

3
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Grzegorz Rogiński

Co zawiera w sobie woda brzozowa? Przede wszystkim minerały i aminokwasy, takie jak glutamina, cytrulina, kwas glutaminowy, izoleucyna, walina i asparagina. Oprócz tego jest świetnym źródłem kwasu foliowego, potasu oraz przeciwutleniaczy w wysokich stężeniach.

  • Woda brzozowa to nic innego, jak sok, który pozyskuje się z wnętrza popularnego w Polsce drzewa
  • Powinno robić się to o określonej porze roku – najlepiej wczesną wiosną. Dlaczego akurat wtedy?
  • W okresie zimowym brzozy magazynują składniki odżywcze i uwalniają je później do swojego soku
  • Zobacz także: Kownacki rozbity w kilkadziesiąt sekund! Kontrowersyjna decyzja sędziego

Właściwości zdrowotne soku z brzozy

Najważniejsze, prozdrowotne właściwości soku z brzozy przypisuje się trzem składnikom mineralnym — cynkowi, miedzi i nadmanganianowi. Sok z brzozy zawiera też śladowe ilości magnezu, wapnia i sodu, jednak są to zbyt małe wartości by można było im przypisywać efekty.

Zawartość magnezu, manganu i wapnia w wodzie brzozowej pomaga w prawidłowym rozwoju kości. Badania wykazały, że te minerały mogą zapobiegać ubytkom kości. Dzięki wodzie z brzozy możemy uchronić się na przykład przed skomplikowanymi złamaniami.

Polifenolowe przeciwutleniacze zawarte w wodzie brzozowej mogą chronić komórki organizmu przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Są one odpowiedzialne między innymi za rozwój niektórych nowotworów.

W soku z brzozy zawarta jest między innymi saponina. Badania wykazały, że ten związek jest w stanie obniżyć cholesterol. W jaki sposób? Saponina pochłania "zły" cholesterol i podwyższa ten "dobry". Dzięki temu zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca.

Sezon na oskołę

Woda brzozowa ma także niską zawartość cukru i kalorii. Dzięki temu spokojnie możemy po nią sięgać w czasie diety. Pomaga pozbyć się dodatkowych kilogramów.

Sok z brzozy zawiera związki bioaktywne. Tym samym działa jak środek detoksykujący, który pomaga pozbyć się szkodliwych substancji z organizmu. Aby poczuć jego działanie oczyszczające, należy pić go dwa razy dziennie przez miesiąc.

Potas, cynk i wapń są minerałami niezbędnymi do prawidłowej pracy nerek. Okazuje się, że znajdują się one również w soku z brzozy. Dlatego warto po niego sięgać choćby po to, aby uchronić się przed powstawaniem kamieni nerkowych. Poprawia także wygląd skóry oraz wzmacnia włosy.

Pozyskanie, przechowywanie i stosowanie

Wystarczy, że wczesną wiosną wybierzemy się do lasu, gdzie rosną brzozy. Ważne, aby drzewo, które wybierzemy, nie rosło przy ruchliwej drodze i miało przynajmniej 10 lat. Na wysokości około 40-50 cm od dołu brzozy (od jej południowej strony) należy wywiercić otwór o głębokości przynajmniej czterech centymetrów. Następnie włóż tam rurkę. Na jej końcu przymocuj zbiornik (np. plastikową butelkę). Poczekaj, aż naczynie zacznie się napełniać sokiem z drzewa.

Pamiętaj też, aby nie zostawiać brzozy z wywierconym otworem. Usuń z niej rurkę, a dziurę wypełnij na przykład kawałkiem drewienka lub żywicą. Dzięki temu nie zaszkodzisz drzewu, a za rok znowu będziesz mógł pozyskać z niego odżywczy sok.

Sok z brzozy można pić 2-3 razy na dobę (maksymalnie 150 ml dziennie). Prozdrowotne efekty stosowania napoju zauważyć można po ok. trzech tygodniach. Ważne, aby pić sok z brzozy regularnie, nie przerywać kuracji.

Taki sok nie może stać zbyt długo. Należy go zużyć w ciągu maksymalnie trzy, czterech dni. Po tym czasie traci on swoje właściwości.

Źródło: medonet.pl, zdrowegeny.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
3
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo