Sejm debatował nad wnioskiem o uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego. Jutro głosowanie
W Sejmie odbyła się dyskusja wokół immunitetu Marcina Romanowskiego z PiS. Wniosek prokuratury o uchylenie mu go będzie głosowany w piątek.
- Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał do Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Suwerennej Polski do odpowiedzialności karnej oraz jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Prokuratura postawiła Romanowskiemu 11 zarzutów.
- Poseł KO Jarosław Urbaniak: Pierwszy zarzut - ten najważniejszy - dotyczy udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
- Zdaniem Romanowskiego, po to właśnie przejęto siłowo prokuraturę, aby “wykorzystywać ją do brutalnej walki politycznej” oraz “umarzać niewygodne dla koalicji 13 grudnia postępowania”.
- Zobacz także: Aborterzy również oskarżani o niewykonywanie aborcji przez NFZ? "To nie powinno iść w tę stronę"
Śledztwo dotyczące wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości prowadzi Prokuratura Krajowa. Marcin Romanowski jako wiceminister sprawiedliwości odpowiadał za ten fundusz. Prokuratura do tej pory postawiła zarzuty 11 osobom - trzy trafiły już do aresztu.
Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał do Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Suwerennej Polski do odpowiedzialności karnej oraz jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Prokuratura postawiła Romanowskiemu 11 zarzutów.
3 lipca wniosek został przedstawiony przed Komisją Regulaminową, Spraw Poselskich i Immunitetowych. W późniejszym głosowaniu posłowie przychylili się do niego.
Jest decyzja komisji ws. immunitetu Romanowskiego
W czwartek przytoczona wyżej komisja opowiedziała się za tym, aby Sejm uchylił immunitet Marcinowi Romanowskiemu, jest też za udzieleniem zgody przez Sejm na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła. Wniosek prokuratury będzie przez Sejm głosowany w piątek.
Pierwszy zarzut - ten najważniejszy - dotyczy udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. 10 pozostałych zarzutów dotyczy kradzieży niezgodnej z procedurami, które samo Prawo i Sprawiedliwość i Suwerenna Polska przyjęły - powiedział poseł KO Jarosław Urbaniak.
Czytaj także: Co ma zrobić emeryt, którego nie stać na remont? Hennig-Kloska: Są mieszkania modułowe
Romanowski: Wniosek został złożony przez osobę nieuprawnioną
Sam Romanowski mówi o działaniu na “polityczne zlecenie”. Zaznaczył, że, po to właśnie przejęto siłowo prokuraturę, aby “wykorzystywać ją do brutalnej walki politycznej” oraz “umarzać niewygodne dla koalicji 13 grudnia postępowania”.
Należy również pamiętać, że wniosek jest złożony przez osobę nieuprawnioną. Pan prokurator Barski nie składał tego wniosku, wniosek jest przekazany przez pana prokuratora generalnego, podpisany przez pana prokuratora Korneluka, który nie jest prokuratorem krajowym, w związku z tym również z tego powodu jest to działanie bezprawne - powiedział Romanowski.
Poseł Suwerennej Polski bronił się, mówiąc, że wszystkie wskazania we wniosku, które dotyczą rzekomego mataczenia, które miało mieć już miejsce, opierają się na “wyrwanych z kontekstu, źle zinterpretowanych wypowiedziach”.
Źródło: 300polityka.pl, rmf24.pl