Sejm dokonał wyboru członków Trybunału Stanu. Przez najbliższe cztery lata będą sprawować pieczę nad polską władzą. Zobacz pełną listę nazwisk
We wtorek podczas posiedzenia Sejmu kluby poselskie przedstawiły kandydatury na członków Trybunału Stanu, którzy będą egzekwować odpowiedzialność najważniejszych osób w państwie przez najbliższe cztery lata. Zastępcami przewodniczącego Trybunału Stanu zostali: Jacek Dubois i Piotr Andrzejewski.
- We wtorek podczas kluby poselskie przedstawiły kandydatury na członków Trybunału Stanu.
- Następnie w trybie głosowania, posłowie przyjęli wszystkich zaproponowanych kandydatów.
- Nowi członkowie TS przez najbliższe cztery lata będą pilnować polskie władze.
- Zobacz także: Tak nowa koalicja zamierza rozpocząć swoje rządy. Zmiany te legitymowane są twarzą prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego. Kosiniak-Kamysz: "Już w środę zmienimy jedną z pierwszych decyzji rządu PiS"
We wtorek podczas posiedzenia Sejmu kluby poselskie przedstawiły kandydatury na członków Trybunału Stanu, którzy będą egzekwować odpowiedzialność najważniejszych osób w państwie przez najbliższe cztery lata. Posłowie w głosowaniu przyjęli przedstawionych kandydatów.
Nowymi członkami Trybunału Stanu zostali: Marek Czeszkiewicz, Jan Majchrowski, Adrian Salus, Piotr Sak, Marcin Wawrzyniak, Maciej Zaborowski, Sabina Grabowska, Adam Koczyk, Marek Mikołajczyk, Przemysław Rosati, Piotr Zientarski, Marek Małecki, Józef Zych, Marcin Radwan-Röhrenschef, Kamila Ferenc i Maciej Miłosz. Warto zauważyć, że Miłosz był wspólnym kandydatem Konfederacji oraz Trzeciej Drogi.
Za ich powołaniem głosowała przytłaczająca większość 431 posłów. Przeciw był tylko jeden, od głosu wstrzymało się czterech posłów.
Dwoma zastępcami przewodniczącego Trybunału Stanu zostali: Jacek Dubois i Piotr Andrzejewski.
📌#Sejm dokonał wyboru 2 zastępców przewodniczącego oraz 16 członków Trybunału Stanu.
Zastępcy:
🔸Jacek Dubois
🔸Piotr Łukasz Juliusz Andrzejewski
Członkowie:
🔸Marek Czeszkiewicz
🔸Jan Majchrowski
🔸Adrian Salus
🔸Piotr Sak
🔸Marcin Wawrzyniak
🔸Maciej Gustaw Zaborowski… pic.twitter.com/PqxpImoCoq — Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) November 21, 2023
Czytaj więcej: Sejm podjął decyzję. Oto składy sejmowych komisji
Co to jest Trybunał Stanu?
Trybunał Stanu to konstytucyjny organ władzy sądowniczej w Polsce, którego główne zadanie polega na egzekwowaniu odpowiedzialności najwyższych organów i urzędników państwowych za naruszenie Konstytucji lub ustawy w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania oraz za przestępstwa pospolite i skarbowe w przypadku Prezydenta.
Sędziego Trybunału Stanu wybiera Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Zgodnie z konstytucją TS składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców przewodniczącego i 16 członków wybieranych przez Sejm spoza grona posłów i senatorów na czas kadencji Sejmu. Przewodniczącym TS jest pierwszy prezes Sądu Najwyższego.
Z tytułu członkostwa w Trybunale Stanu nie przysługuje regularne wynagrodzenie.
Źródło: businessinsider.com.pl