Wspieraj wolne media

Sejm przyjął uchwałę w sprawie mediów publicznych. W siedzibie TVP odbył się protest pracowników i dziennikarzy. Byli obecni również posłowie Prawa i Sprawiedliwości

0
0
0
Protest w siedzibie TVP
Protest w siedzibie TVP / Fot. PAP/Paweł Supernak

We wtorek wieczorem Sejm przyjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Część posłów Prawa i Sprawiedliwości wraz z Jarosławem Kaczyńskim była w siedzibie TVP. Padły tam mocne słowa prezesa PiS o Premierze Donaldzie Tusku.

We wtorek wieczorem Sejm przyjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Warto zauważyć, że podczas głosowania w tej sprawie na sali zabrakło, aż 109 posłów Prawa i Sprawiedliwości, włącznie z samym prezesem Jarosławem Kaczyńskim. Znaczna większość z nich znajdowała się w trakcie obrad w siedzibie Telewizji Polskiej, gdzie przyłączyli się do protestu dziennikarzy.

Obecny tam prezes PiS stwierdził, że protest przeciwko działaniom władzy jest koniecznością, ponieważ jego zdaniem nie ma demokracji bez demokracji i silnych mediów antyrządowych. 

W każdej demokracji muszą być silne media antyrządowe. Tak się składa, że w Polsce to są media publiczne i to się w najbliższej perspektywie nie zmieni. W związku z tym musimy tych mediów bronić, właśnie dlatego, że bronimy demokracji, bronimy prawa obywateli do dostępu do informacji - stwierdził poseł Jarosław Kaczyński.

Czytaj więcej: Wizyta szefów obcych wywiadów w Warszawie. Pojawił się również wątek polski. Minister Tomasz Siemoniak spotkał się z szefem CIA Williamem Burnsem

Tusk wypełnia polecenia Berlina? Mocne oskarżenia Kaczyńskiego

Podkreślił on również, żę obecni w siedzibie TVP politycy PiS bronią prawa do dostępu do informacji. Jak wskazał, to element demokracji, ale także, w obliczu zmian w Unii Europejskiej, także niepodległości Polski.

Są plany tak naprawdę naprawdę niemiecko-francuskie zmierzające do tego, żeby Europę scentralizować, a państwa, szczególnie te, które mogą zagrażać tej dominacji, w gruncie rzeczy pozbawić niepodległości i to tak dalece, że tutaj w ogóle będzie trudno mówić o istnieniu państwa - wyjaśnił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Polityk opozycji wspomniał także o premierze Donaldzie Tusku. Jego zdaniem, on wrócił do Polski z pewnym zadaniem. 

On wie, że w zamian za to czekają go zaszczyty i naprawdę wielka kariera. Niewykonanie tego zadania to w gruncie rzeczy jego koniec - zaakcentował Kaczyński. 

Ponadto prezes PiS zapowiedział, że jego posłowie będą na zmianę dyżurować w siedzibie TVP po 10 osób. 

Ponadto TVP Info postanowiło zmienić kolor paska informacyjnego na szary tj. w kolorze żałobnym, aby w ten sposób podkreślić protest przeciwko uchwale nowe większości parlamentarnej.

 TVP INFO zmieniło kolor paska na żałobny - przekazał Paweł Kubala.

Czytaj więcej: Znamy nazwiska nowych szefów służb wojskowych. Pierwsza w historii Polski kobieta na tym stanowisku

Projekt ws. mediów publicznych 

W projekcie zaznaczono, że “konstytucyjne prawo obywateli do informacji” musi być realizowane poprzez dostęp do rzetelnych mediów oraz Polskiej Agencji Prasowej, “co wymaga niezwłocznej odbudowy niezależności, obiektywizmu i pluralizmu w realizacji misji publicznej”.

Orzeczenie TK [z 2016 roku - przyp. red.] jest bardzo ważne, bo dotyczy konstytucyjnych kompetencji określonych organów, przede wszystkim Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i Rady Mediów Narodowych, która nie powinna powstać z tymi kompetencjami, które zostały w niej ulokowane. Ten element musi się znajdować w takiej ogólnej ocenie stanu prawnego, z jakimi mamy do czynienia obecnie - powiedział Bogdan Zdrojewski. 

Źródło: dorzeczy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo