Wspieraj wolne media

Premier Donald Tusk odwołuje Jacka Kurskiego z Banku Światowego. Jest odpowiedź Narodowego Banku Polskiego. "Jest to wyłączna kompetencja Prezesa NBP"

0
0
1
Były prezes TVP Jacek Kurski
Były prezes TVP Jacek Kurski / Fot. Youtube

We wtorek po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk poinformował, że Jacek Kurski przestał reprezentować Polskę w Banku Światowym i wskazał jego następcę. Komunikat w tej sprawie wydał Narodowy Bank Polski.

We wtorek po posiedzeniu rządu Premier Donald Tusk poinformował, że Jacek Kurski przestał reprezentować Polskę w Banku Światowym. Jego następcą został na obecną chwilę Minister Finansów Andrzej Domański.

Minister Finansów będzie przedstawicielem państwa polskiego w międzynarodowych instytucjach finansowych, w tym w tzw. Banku Światowym - przekazał Premier Donald Tusk.

Poinformował jednocześnie o odwołaniu Jacka Kurskiego z Waszyngtonu.

Nie będzie już reprezentował Rzeczypospolitej w instytucjach finansowych - podkreślił.

Ponadto wkrótce ma zostać ogłoszony nowy kandydat na to stanowisko.

Czytaj więcej: Jak sklepy prezentują ceny za “wielosztuki”? Ekonomista: Trudno się w tym zorientować, wysyłam pismo do UOKiK

Jest odpowiedź ze strony Narodowego Banku Polskiego

W specjalnym komunikacie Departament Prawny Narodowego Banku Polskiego informuje, że reprezentacja interesów Polski w międzynarodowych instytucjach bankowych w tym Banku Światowym i EBOiR jest kompetencją prezesa NBP.  

Kwestie te jednoznacznie reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku o Narodowym Banku Polskim – art. 11 ust. 3: „Prezes NBP reprezentuje interesy Rzeczypospolitej Polskiej w międzynarodowych instytucjach bankowych oraz, o ile Rada Ministrów nie postanowi inaczej, w międzynarodowych instytucjach finansowych”. To oznacza, że Rada Ministrów ma jedynie kompetencje do ewentualnego wskazania reprezentanta RP w międzynarodowych instytucjach mających status instytucji finansowych - czytamy w komunikacie Narodowego Banku Polskiego.

Wraz z uchwaleniem Ustawy o NBP uchwała Rady Ministrów z 1986 r., która regulowała wskazywanie nominatów do Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, straciła rację bytu w zakresie przedmiotowym. Uchwały Rady Ministrów oraz zarządzenia Prezesa Rady Ministrów nie są źródłami powszechnie obowiązującego prawa. Mają one charakter wewnętrzny i obowiązują tylko jednostki organizacyjnie podległe organowi wydającemu taki akt (art.93 ust.1 Konstytucji). Tym samym nie mogą odnosić się do NBP - czytamy dalej.

Źródło: tysol.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo