Wspieraj wolne media

Sejm przyjął uchwałę o 100-leciu polskiego złotego. Bosak: "Rzadki moment, w którym Sejm przez chwilę był zjednoczony"

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Rafał Guz

W przyjętej przez aklamację o upamiętnieniu wprowadzenia polskiej waluty uchwale czytamy, że blisko sto lat temu, w miejsce marki polskiej wprowadzony został do obiegu złoty. Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, zauważył że posłowie wszystkich opcji politycznych wykazali się jednością.

  • Sejm przez aklamację przyjął uchwałę Konfederacji w sprawie upamiętnienia setnej rocznicy przyjęcia polskiego złotego.
  • Reforma walutowa ówczesnego Premiera Władysława Grabskiego uratowała polską gospodarkę przed upadkiem.
  • Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, zauważył że posłowie wszystkich opcji politycznych wykazali się jednością.
  • Zobacz także: Wybory do europarlamentu. Szydło: "To ostatnia szansa na powstrzymanie radykałów"

W przyjętej przez aklamację o upamiętnieniu wprowadzenia polskiej waluty uchwale czytamy, że blisko sto lat temu, dokładnie 29 kwietnia 1924 roku, w miejsce marki polskiej wprowadzony został do obiegu złoty. Zmiana waluty była częścią szerszego programu reform gospodarczych, mających na celu powstrzymanie dławiącej polską gospodarkę hiperinflacji. Za reformy i wprowadzenie złotego odpowiedzialny był wywodzący się ze Związku Ludowo-Narodowego Minister Finansów i ówczesny Premier Władysław Grabski.

Kontynuowano płacenie marką polską, a jej dodruk bez pokrycia doprowadził do hiperinflacji. Postanowienia ustawy z 1919 roku zostały podtrzymane rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 20 stycznia 1924 roku.

Na mocy tego rozporządzenia wycofywano markę polską, a w zamian do obiegu wprowadzano złotego. 1 czerwca 1924 roku Bank Polski rozpoczął skup marki polskiej. 1 lipca 1924 roku przestała być ona prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Reforma walutowa Władysława Grabskiego uratowała polską gospodarkę przed upadkiem. Złoty stał się symbolem suwerenności odrodzonej Rzeczypospolitej i znakiem sukcesów politycznych i gospodarczych ówczesnego pokolenia Polaków.

Czytaj więcej: To już koniec wczasów all inclusive? W Turcji pojawił się pomysł zmiany wyżywienia. Chodzi o politykę zrównoważonego rozwoju

Bosak zadowolony z postawy parlamentarzystów

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, który zgłosił w imieniu Konfederacji uchwałę o upamiętnieniu wprowadzenia polskiej waluty, zauważył że posłowie wszystkich opcji politycznych wykazali się jednością.

Sejm właśnie przyjął przez aklamację zaproponowaną przeze mnie, zaakceptowaną przez prezydium Sejmu i odczytaną przez marszałka Szymona Hołownię uchwałę ws. 100-lecia reformy walutowej, wprowadzenia do obiegu złotego oraz uczczenia twórców tej reformy narodowców, premiera W. Grabskiego i ministra S. Karpińskiego - poinformował Krzysztof Bosak.

Jak zauważył polityk, posłowie Prawa i Sprawiedliwości przyjęli projekt gromkimi brawami, lecz byli wyraźnie zaskoczeni treścią przyjętej przez Sejm uchwały.

Rzadki moment, w którym Sejm przez chwilę był zjednoczony! - dodał Wicemarszałek Sejmu.

Źródło: pch24.pl, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo