Sejm przyjął dwie ustawy o TK. Przeciw głosowali PiS, Konfederacja i Kukiz’15
Sejm przyjął w środę nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Posłowie uchwalili również osobną ustawę z przepisami wprowadzającymi reformę TK.
- Za nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym głosowało 242 posłów, przeciw było 202, nikt nie wstrzymał się od głosu.
- Z kolei przepisy wprowadzające nową ustawę o TK także poparło 242 posłów, przeciw było 200, w tym głosowaniu również nikt nie wstrzymał się od głosu.
- Przeciw projektom głosowali posłowie klubów PiS i Konfederacji oraz koła Kukiz’15.
- Zobacz także: Jacek Bilewicz powołany na zastępcę prokuratora generalnego. Kaleta: W jego notce biograficznej jest luka
Za nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym głosowało 242 posłów, przeciw było 202, nikt nie wstrzymał się od głosu. Z kolei przepisy wprowadzające nową ustawę o TK także poparło 242 posłów, przeciw było 200, w tym głosowaniu również nikt nie wstrzymał się od głosu.
Przeciw PiS, Konfederacja i Kukiz’15
Przeciw projektom głosowali posłowie klubów PiS i Konfederacji oraz koła Kukiz’15. Obie ustawy trafią teraz do Senatu.
Obie ustawy dotyczące TK razem z przyjętą w marcu uchwałą Sejmu i propozycją zmiany konstytucji stanowią pakiet - prezentowanej jeszcze na początku marca przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara i polityków rządzącej koalicji - kompleksowej reformy TK.
Czytaj także: ONZ zajęła się sprawą ks. Olszewskiego. Są nowe informacje
Ustawy o TK
Po wprowadzeniu ustaw moc utraciłyby trzy ustawy odnoszące się do funkcjonowania Trybunału – o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.
Jednocześnie, jak zapisano w projekcie zawierającym przepisy wprowadzające reformę, wydane w ostatnich latach wyroki TK w składzie z udziałem ‘osób nieuprawnionych do orzekania” są “nieważne i nie wywierają skutków”.
Wróblewski: Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym jest niekonstytucyjna
PiS wnioskował o odrzucenie projektu w całości. W ocenie polityków tego ugrupowania ustawa zmieniająca funkcjonowanie TK jest niezgodna z konstytucją.
Przegłosowana przez Sejm ustawa o Trybunale Konstytucyjnym jest niekonstytucyjna. Parlament nie może w żaden sposób ingerować w treść orzeczeń żadnego sądu i żadnego trybunału. A zgodnie z art. 190 ust. 1 Konstytucji orzeczenia TK 'mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne'. Te pomysły nie rozwiążą żadnego problemu, w tylko zwiększą skalę kontrowersji. Nie przybliżają do zakończenia sporów, w rozciągają na kolejne lata. Zapewne Prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę, a jeśli trafi do TK zostanie uznana za niekonstytucyjną. To nie jest droga do poprawy funkcjonowania władzy sądowniczej w Polsce - napisał na platformie X poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.
Źródło: pap.pl