Wspieraj wolne media

Samorząd Województwa Podlaskiego: W 2025 roku otwarcie muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki

1
0
2
Ks. Jerzy Popiełuszko
Ks. Jerzy Popiełuszko / Fot. PAP/PAI/G. Rogiński

W Okopach (woj. podlaskie) na wiosnę 2025 roku rozpocznie się budowa Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które ma powstać powstać przy wsparciu Samorządu Województwa Podlaskiego.

  • Muzeum powstanie w Okopach, rodzinnej miejscowości bł. ks. Jerzego Popiełuszki położonej na terenie gminy Suchowola.
  • Nowoczesna placówka przedstawi kapelana “Solidarności” przy użyciu najnowszych środków audiowizualnych.
  • Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego: Muzeum powstaje z inicjatywy Fundacji ,”Dobro” i po wybudowaniu stanie się oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
  • Zobacz także: Pierwsza w Polsce kara za odmowę wykonania zbrodnia aborcji. Szpital ma zapłacić ponad pół mln zł

Muzeum powstanie w Okopach, rodzinnej miejscowości bł. ks. Jerzego Popiełuszki położonej na terenie gminy Suchowola. Nowoczesna placówka przedstawi kapelana “Solidarności” przy użyciu najnowszych środków audiowizualnych.

Muzeum będzie opowiadać o życiu i działalności duszpasterskiej ks. Jerzego Popiełuszki. Muzeum powstaje z inicjatywy Fundacji ,”Dobro” i po wybudowaniu stanie się oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku - poinformował Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego w rozmowie z Radiem Nadzieja.

"Liczymy na pomoc państwa"

Dodał, że na budowę muzeum jest 60 mln zł z Unii Europejskiej, natomiast 20 mln zł to wkład własny do przedsięwzięcia.

Mamy nadzieję, że pomoże nam polskie państwo - powiedział Piorunek.

Ministerstwo kultury podało na swojej stronie internetowej, że celem nowego muzeum bł. ks. Popiełuszki będzie “gromadzenie, przechowywanie, opracowanie i udostępnianie materiałów związanych z życiem działalnością i spuścizną błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz prowadzenie badań naukowych i działań edukacyjnych poświęconych czasom życia ks. Jerzego Popiełuszki”.

Czytaj także: W małopolskim sejmiku nadal brak porozumienia. Nie pomógł nawet apel Szydło

40. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki

W 2024 roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci kapłana. Kapelan “Solidarności” urodził się 14 września 1947 r. w Okopach koło Suchowoli. 

Po powstaniu “Solidarności” stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1981 r. był systematycznie nękany i inwigilowany przez Służby Bezpieczeństwa (SB) i Milicję Obywatelską (MO). Został zamordowany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 r. W 2010 r. został uroczyście beatyfikowany.

 

Źródło: radionadzieja.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo