Wspieraj wolne media

Rzeszów. 43. rocznica porozumień rzeszowsko-ustrzyckich

0
0
0
43. rocznica porozumień rzeszowsko-ustrzyckich
Zobacz galerię
(4 zdjęcia)
43. rocznica porozumień rzeszowsko-ustrzyckich / Fot. Paweł Kubala

W niedzielę 18 lutego w Rzeszowie uczczono 43. rocznicę podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Swój list do uczestników obchodów skierował Prezydent RP Andrzej Duda.

Obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy Św. Eucharystii przewodniczył proboszcz Parafii Farnej - ks. Prałat Jan Szczupak.

Po Mszy Świętej koncelebrowanej w intencji Ojczyzny i polskich rolników w Kościele Farnym w Rzeszowie, złożone zostały wieńce przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki na rzeszowskim Rynku i tablicą upamiętniającą miejsce strajku w 1981 roku w dawnym Domu Kolejarza.

Jak zwróciła uwagę poseł Ewa Leniart, uroczystości połączyły rolnicze organizacje, takie jak Stronnictwo Ludowe "Ojcowizna" i NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

W auli Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się konferencja "Konstytucja Polskiej Wsi". To tu w budynku dawnego Domu Kolejarza rozpoczął się rolniczy protest, którego efektem były porozumienia. Swoje referaty wygłosili: prof. dr hab. Paweł Soroka, prof. Jerzy Szymona i prof. Roman Niżnikowski. W uroczystościach uczestniczyli m.in. przewodniczący Rady Naczelnej Stronnictwa Ludowego "Ojcowizna" Wieńczysław Nowacki, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność Tomasz Obszański, prezes Polskiego Forum Ludowo-Chrześcijańskiego "Ojcowizna" Paweł Murzyn, a także szereg innych działaczy tych organizacji, parlamentarzyści, samorządowcy i kapłani.

W trakcie uroczystości wręczono odznaczenia okolicznościowe „W obronie polskiej ziemi”. Swój list do uczestników spotkania skierował Prezydent RP Andrzej Duda.

Rozważając znaczenie porozumień rzeszowsko–ustrzyckich w kontekście współczesności i przyszłości polskiej wsi, warto przypomnieć wskazanie Papieża Polaka: wolność jest nam zarazem dana i zadana. To dar, który trzeba nieustannie zagospodarowywać – z tą samą sumiennością, co pola, sady i ogrody. Przed mieszkańcami obszarów wiejskich i producentami rolnymi stoją dzisiaj nowe wyzwania. Ufam, że organy władzy kształtujące krajową i wspólnotową politykę rolną podejmą dialog z uczestnikami rolniczych protestów w Polsce i niemal całej Unii Europejskiej oraz że owocem tych rozmów będą dobre i trwałe rozwiązania - podkreślił Prezydent Andrzej Duda.

Porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie to dwa porozumienia zawarte w lutym 1981 r. między przedstawicielami komunistycznego rządu PRL a protestującymi członkami solidarnościowych organizacji rolniczych i wspierającymi ich przedstawicielami NSZZ Solidarność. Porozumienia te przyczyniły się do powstania i zarejestrowania NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Źródło: facebook, nowiny.pl, rzeszow.tvp.pl, prezydent.pl, radio.rzeszow.pl, tysol.pl, x.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo