Rzecznik niemieckiego ministerstwa transportu chwali CPK. "Brakuje takiego lotniska w Europie Wschodniej"
Wypowiedź rzecznik Federalnego Ministerstwa Transportu i Cyfryzacji w Niemczech jest nawiązaniem do niedawnego artykułu "Die Welt". Mówił on, że powstanie w Polsce tego typu lotniska będzie złą wiadomością dla niemieckiego przemysłu lotniczego.
- Niedawno niemiecki dziennik "Die Welt" zajął się tematem budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.
- Autor pochylił się nad kwestią budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w kontekście problemów niemieckiej branży lotniczej.
- W swoim tekście Frtiz stwierdza wprost, że powstanie CPK to "wypowiedzenie wojny niemieckiemu przemysłowi lotniczemu".
- Zobacz także: Niemcy. Rośnie liczba przestępstw wśród młodzieży i obcokrajowców
Stanowisko Berlina ws. CPK
Podczas gdy w Niemczech nie udają się niemal żadne projekty infrastrukturalne, Polska buduje nowe gigantyczne lotnisko. Dla niemieckiej branży lotniczej, która i tak cierpi wskutek wysokich opłat środowiskowych, stanowi to wyzwanie. Konkurencji musi się obawiać szczególnie jeden niemiecki port lotniczy – czytamy w tekście niemieckiego dziennika "Die Welt".
Artykuł odbił się szerokim echem zarówno w Niemczech jak i w Polsce. Do treści w nim zawartych odniósł się w rozmowie z portalem money.pl rzecznik Federalnego Ministerstwa Transportu i Cyfryzacji.
Stwierdzenia w cytowanym artykule nie zostały wypowiedziane przez rząd federalny. To nie jest nasz punkt widzenia – tłumaczy portalowi money.pl Florian Druckenthaner, rzecznik resortu.
Federalne Ministerstwo Transportu i Cyfryzacji wskazuje, że "do tej pory brakowało takiego lotniska dla Europy Wschodniej, przez co wiele lotów długodystansowych musiało odbywać się przez istniejące huby w Europie Zachodniej".
Patrząc z tej perspektywy, taki hub ma nawet sens z punktu widzenia ochrony środowiska i klimatu, ponieważ loty przesiadkowe zmniejszają ruch point-to-point – dodaje Druckenthaner.
Jednocześnie rząd Niemiec stwierdza, że nie obawia się o to, że CPK zagrozi ich największym lotniskom we Frankfurcie nad Menem i w Monachium.
Znamy jakość i mocne strony naszych niemieckich hubów i z zainteresowaniem czekamy na dodatkową konkurencję w Warszawie – podkreśla urzędnik niemieckiego resortu transportu i cyfryzacji.
Źródło: dorzeczy.pl