Niemcy. Rośnie liczba przestępstw wśród młodzieży i obcokrajowców
W najnowszym raporcie policyjnym ujawniono alarmujący wzrost przestępczości w Niemczech - osiągający poziom nienotowany od 2016 roku.
- Eksperci z Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) wskazują na trzy kluczowe czynniki, które mogły przyczynić się do tego niepokojącego trendu.
- Są nimi długotrwałe skutki pandemii COVID-19, rosnąca inflacja oraz gwałtowny wzrost liczby imigrantów w krótkim okresie.
- Wzrost przestępczości wśród osób bez niemieckiego paszportu przekroczył już 17 proc., co oznacza, że przynajkniej co szósty imigrant jest przestępcą.
- Zobacz także: Nawet 3 lata więzienia za głoszenie prawdy o LGBT. Rząd opublikował oficjalny projekt ustawy cenzorskiej
Wzrost przestępczości za Odrą
Szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser opublikowała we wtorek w Berlinie najnowszy raport dotyczący przestępczości w Niemczech w 2023 roku. Z danych wyłania się obraz kraju dotkniętego zwiększoną aktywnością przestępczą wśród młodzieży oraz niepokojącym wzrostem przestępczości wśród cudzoziemców.
Faeser odpowiedzialnego za bezpieczeństwo wewnątrz kraju, mówiła o konieczności surowego traktowania przestępców, zaznaczyła jednak, że pomimo niepokojących tendencji, Niemcy wciąż plasują się w czołówce najbezpieczniejszych krajów świata.
W najnowszym raporcie ujawniono alarmujący wzrost przestępczości w Niemczech - osiągający poziom nienotowany od 2016 roku. Liczby są bowiem zatrważające - organy ścigania zarejestrowały niemal 6 milionów przypadków przestępstw w 2023 roku, co oznacza skok o 5,5 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.
Z analizy śledczych wynika, że ograniczenia związane z koronawirusem, izolacja społeczna i zwiększony stres w życiu rodzinnym, miały szczególnie silny wpływ na dzieci i młodzież, stawiając ich w obliczu wyzwań rozwojowych, co przełożyło się na wzrost przestępczości wśród młodych.
U naszych zachodnich sąsiadów rośnie również problem przestępczości wśród obcokrajowców. Odsetek ten wśród osób bez niemieckiego paszportu przekroczył już 17 proc. Patrząc na proporcje, obcokrajowcy stanowią tam aż 41 proc. podejrzanych o popełnienie przestępstw w Niemczech, choć ich odsetek to niespełna 16 proc. całego społeczeństwa.
Źródło: interia.pl