Rząd ułatwi zadanie pogranicznikom. Żołnierze i inne służby będą mogły korzystać z broni. W tle niebezpieczne przepisy o użyciu wojska

2
0
1
Premier Donald Tusk i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz
Premier Donald Tusk i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz / Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Rząd podjął pracę nad przepisami, które opisują, w jakich okolicznościach użycie broni przez żołnierza nie będzie przestępstwem. W środę podpisane zostanie rozporządzenie o strefie buforowej przy granicy z Białorusią.

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zostało zwołane na poniedziałek przez Prezydenta Andrzeja Dudę w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. Polski przywódca poprosił na początku posiedzenia o minutę ciszy dla zamordowanego przez imigranta polskiego żołnierza.

W związku z sytuacją tragiczną, która dotknęła nas wszystkich w ubiegłym tygodniu, myślę tutaj o śmierci naszego żołnierza, obrońcy granicy, pana Mateusza Sitka, bardzo proszę, żebyśmy zebrawszy się w tym konstytucyjnym gronie, uczcili go minutą ciszy - zaapelował Prezydent.

Chciałem, żeby to spotkanie było wyrazem wspólnego i jednolitego wsparcia wszystkich najważniejszych przedstawicieli polskiej sceny politycznej dla obrony granicy RP, ale także przede wszystkim dla jej obrońców - wyjaśnił Andrzej Duda. 

Podkreślił również, że polscy żołnierze potrzebują wsparcia rządu oraz wszystkich polityków, szczególnie przedstawicieli w polskim parlamencie.

Nie ma wątpliwości, że dzisiaj nasi żołnierze i funkcjonariusze potrzebują naszego wsparcia. Chcę podkreślić, że to wsparcie było im udzielane przez polskie władze od samego początku, odkąd ta bardzo trudna służba w związku z hybrydowym atakiem na polską granicę latem 2021 r. się zaczęła - zaznaczył Duda.

Narodowy Program Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód

Podczas wyjazdowego posiedzenia rząd przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu "Narodowy Program Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód".

Rząd zamierza utworzyć kompleksową infrastrukturę obronną na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji. W tym celu ustanowiony został specjalny program o wartości ok. 10 mld zł, który realizowany będzie w latach 2024-2028 - podało w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Czytaj więcej: Zapachy samochodowe: Personalizacja i styl Twojego samochodu

Rząd zdejmuje presję z polskich żołnierzy i funkcjonariuszy

Rząd, który w poniedziałek obradował na wyjazdowym posiedzeniu w Białymstoku, podjął pracę nad przepisami, które opisują, w jakich okolicznościach użycie broni przez żołnierza nie będzie przestępstwem.

Ustawa dotyczy polskich żołnierzy, którzy używają broni w sytuacji zagrożenia - powiedział Donald Tusk.

Premier chce przekonywać do przyjęcia przepisów, które umożliwią użycie wojska na terytorium Polski bez potrzeby ogłaszania stanu wyjątkowego czy wojennego. Z kolei w środę podpisane zostanie rozporządzenie o strefie buforowej przy granicy z Białorusią.

Chodzi o to, aby utrudnić przemyt nielegalnych migrantów przez granicę polsko-białoruską i zbudować lepsze warunki dla służby zarówno Straży Granicznej, jak i wojskowej oraz policji - podkreślił szef polskiego rządu.

Przepisy wejdą w życie w najbliższy czwartek. Cała strefa ma obowiązywać na odcinku ponad 60 kilometrów, z czego w pasie ponad 45 kilometrów jej głębokość wyniesie około 200 metrów. Wobec tego, co dzieje się na granicy, gdzie służba wojskowa wiąże się z zagrożeniem życia, prezydent Andrzej Duda zwrócił się do tych polityków, którzy podważali zaufanie do działań żołnierzy i funkcjonariuszy.

Źródło: radiomaryja.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo