Wspieraj wolne media

Rząd jednak chce Pegasusa. Służby będą mogły dokonać "niejawnego przeszukania" mieszkania

2
27
2
Tomasz Siemoniak
Tomasz Siemoniak / Fot. PAP/Leszek Szymański

Rząd szykuje zmiany dotyczące pracy służb operacyjnych. Zgodnie z projektem służby będą mogły… wejść do domu pod nieobecność domownika i dokonać “niejawnego przeszukania” - poinformował adwokat Bartosz Lewandowski.

  • “Rzeczpospolita”: MiSWiA pracuje nad reformą zasad pracy służb operacyjnych. Zmiany obejmują wprowadzenie inwigilacji za pomocą oprogramowania Pegasus i niejawne przeszukanie mieszkań.
  • W projekcie zdefiniowano ponad 20 metod pracy operacyjnej, wśród których pojawiły się nowe kategorie, chodzi między innymi o niejawną ingerencję i niejawne przeszukanie mieszkania.
  • Niejawna ingerencja dotyczy “niejawnego uzyskania dostępu do telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz systemów informatycznych i teleinformatycznych, w celu uzyskania i utrwalenia zawartych w nich danych”.
  • Zobacz także: Media: Rząd o zdarzeniu na granicy dowiedział się w marcu, nie w czerwcu. "To jest kompromitujące dla Polski"

“Rzeczpospolita” poinformowała, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad reformą zasad pracy służb operacyjnych. Zmiany obejmują wprowadzenie inwigilacji za pomocą oprogramowania Pegasus i niejawne przeszukanie mieszkań.

MSWiA przekonuje, że głównym celem takich rozwiązań jest wyeliminowanie nadużyć w stosowaniu metod operacyjnych. 

Służby będą mogły stosować jedynie zamknięty wykaz metod pracy operacyjnej – twierdzi MSWiA - podała gazeta.

Możliwość niejawnego przeszukania mieszkania

W projekcie zdefiniowano ponad 20 metod pracy operacyjnej, wśród których pojawiły się nowe kategorie, chodzi między innymi o niejawną ingerencję i niejawne przeszukanie mieszkania.

Niejawna ingerencja dotyczy “niejawnego uzyskania dostępu do telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz systemów informatycznych i teleinformatycznych, w celu uzyskania i utrwalenia zawartych w nich danych”. Chodzi m.in. o wykorzystanie Pegasusa do inwigilacji np. smartfona. Dotychczas system ten był stosowany w ramach szerokiego "worka" kontroli operacyjnej.

Czytaj także: Euro zamiast złotówki? Bryłka: "Złotówka powinna być polską walutą na zawsze"

“Uśmiechnięty Pegasus” dozwolony

A co z osławionym Pegasusem, którego używanie miało być niedopuszczalne w państwie demokratycznym? Oczywiście będzie teraz “uśmiechnięty Pegasus”, ale jego stosowanie będzie miało swoją nazwę - “niejawna ingerencja” - skomentował na platformie X Bartosz Lewandowski, rektor uczelni Collegium Intermarium.

Źródło: x.com, rp.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
2
27
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo