Wspieraj wolne media

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadzi "Kluby Mam". Nowe rozwiązania resortu rodziny i polityki społecznej mają wesprzeć opiekunów osób niepełnosprawnych

0
0
0
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg / Fot. Youtube

Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić "Kluby Mam", proponuje też grant na prace zdalną dla rodzica powracającego na rynek pracy oraz opiekuna osoby niepełnosprawnej. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, powiedziała, że są to rozwiązania, które będą wzmacniały politykę prorodzinną.

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kolejną propozycję, która pozwoli rodzicom na powrót na rynek pracy. Rząd PiS wspiera powstawanie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech. Wprowadzono też Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Nowa propozycja to grant na pracę zdalną dla rodzica powracającego na rynek pracy oraz opiekunów osób niepełnosprawnych.

Planujemy grant dla przedsiębiorcy, czyli pracodawca, który zatrudnia osoby powracające na rynek pracy, będzie mógł skorzystać trzykrotnie z wysokości minimalnego wynagrodzenia, aby móc takowy grant uzyskać. W przypadku opiekuna osoby niepełnosprawnej planujemy dwunastokrotność. W przypadku opiekunów osób niepełnosprawnych to również łączy się z wdrażaniem świadczenia wspierającego, które ruszy od 1 stycznia 2024 roku - powiedziała Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Kolejna propozycja PiS-u to "Kluby Mam" to miejsca dla rodziców, w których mogliby wymieniać się doświadczeniami i korzystać z różnych zajęć. W tym roku ruszył pilotaż programu. Jedenaście organizacji otrzymało dofinansowanie na utworzenie takich miejsc. PiS chce, aby kluby powstawały w całym kraju. Dlatego ma to być rozwiązanie systemowe wpisane do ustawy.

Czytaj więcej: Emerytury stażowe. Co planuje zrobić resort rodziny i polityki społecznej? Wdówik: "Emerytury stażowe dają przede wszystkim wybór"

Emerytury stażowe - na czym polegają?

Zgodnie z zapowiedzią, emerytury stażowe będą dostępne po osiągnięciu 38 lat stażu pracy dla kobiet i 43 lat stażu dla mężczyzn. Jednak warto podkreślić, że przejście na emeryturę stażową będzie opcją, a nie obowiązkiem, dając obywatelom wybór.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg, podkreśliła, że rząd PiS działa w oparciu o odpowiedzialność finansową i wdraża zmiany wtedy, gdy budżet państwa jest na to gotowy. Projekt emerytur stażowych jest kolejnym krokiem w usprawnianiu systemu emerytalnego w Polsce i uwzględnia potrzeby różnych grup społecznych.

Ten pomysł ma na celu ułatwienie osobom pracującym w trudnych warunkach, które z różnych powodów, takich jak stan zdrowia, nie są w stanie pracować dłużej. Dzięki emeryturom stażowym, osoby te będą miały większą kontrolę nad swoją przyszłością zawodową.

Projekt emerytur stażowych to kontynuacja działań rządu PiS w zakresie reformy systemu emerytalnego. W 2017 roku przywrócono wiek emerytalny, a teraz wprowadzane są elastyczne rozwiązania, które pozwalają Polakom na bardziej świadome podejmowanie decyzji dotyczących przejścia na emeryturę.

 

Źródło: radiomaryja.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo