Wspieraj wolne media

Emerytury stażowe. Co planuje zrobić resort rodziny i polityki społecznej? Wdówik: "Emerytury stażowe dają przede wszystkim wybór"

1
0
0
Wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik
Wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik / Fot. PAP/Rafał Guz

Podczas ostatniej konwencji wyborczej Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie emerytur stażowych, czyli punktu, który znajdował się wśród postulatów sierpnia 1980 r. Redaktor "DoRzeczy" zapytał się Wiceministra Rodziny i Polityki Społecznej Pawła Wdówika, czy ten temat jest nadal ważny.

  • Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas ostatniej konwencji wyborczej wspomniał o wprowadzeniu emerytur stażowych.
  • W rozmowie z "DoRzeczy" Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Paweł Wdówik podkreślił, że to ważny program resortu.
  • W jego ocenie, jeśli rząd PiS pozostanie u władzy, zostanie on wprowadzony w najbliższym czasie.
  • Zobacz także: Zawiadomienie do prokuratury na Trzaskowskiego. W tle nadzór nad MPO

Podczas ostatniej konwencji wyborczej prezes Prawa i Sprawiedliwości i wicepremier Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie emerytur stażowych, czyli punktu, który znajdował się wśród postulatów sierpnia 1980 r. Redaktor "DoRzeczy" zapytał się Wiceministra Rodziny i Polityki Społecznej Pawła Wdówika, czy ten temat jest nadal ważny.

Należę do pokolenia, wśród którego wiele osób zaczynało pracę w wieku siedemnastu lub osiemnastu lat i wiem, jak emerytury stażowe są ważne dla obywateli. Emerytury stażowe dają przede wszystkim wybór. Jeśli ktoś zaczął pracę w wieku 18 lat, w przypadku kobiet wystarczy dodać 38 przepracowanych lat, co daje nam 56 lat. Jeśli taka kobieta będzie czuła się nadmiernie przemęczona, to będzie miała prawo pójść na emeryturę. Dla obywateli jest rzeczą jasną, że staż pracy i moment przejścia na emeryturę determinuje wysokość emerytury. Osoby, które będą chciały i będą mogły pracować, nie skorzystają z tego rozwiązania, by wypracować to świadczenie na wyższym poziomie - powiedział Paweł Wdówik w rozmowie z "DoRzeczy".

Wiceminister został również zapytany, co zamierza robić w najbliższym czasie jego resort o ile rząd Prawa i Sprawiedliwości pozostanie u władzy po wyborach parlamentarnych zaplanowanych na 15 października.

Patrzę przez perspektywę tego, czym się zajmuję, czyli obszaru niepełnosprawności i obszaru kojarzonego także z pomocą społeczną. Ze względu na zmiany demograficzne, wchodzimy w potężne wyzwanie, jakim są różnego rodzaju usługi wspierające, opiekuńcze, asystenckie. Wiąże się z tym także to, że musimy zmierzyć się z wyzwaniem, jak na te cele pozyskać środki. W tej chwili mamy fundusz solidarnościowy. To nowe rozwiązanie. W niewielkim zakresie odpowiada na te potrzeby, ale właściwie dotyczy tylko osób z niepełnosprawnością, a nie dotyczy seniorów - wyjaśnił polityk.

Chciałbym dla zilustrowania tego, jak te sfery się nakładają, pokazać, że w programach asystencji osobistej, czyli finansowania usługi asystenckich z funduszu solidarnościowego, 60 proc. osób z niepełnosprawnością, które korzystają z tego świadczenia, to osoby, których niepełnosprawność jest wynikiem wieku, chorób degeneracyjnych jak Alzheimer, Parkinson, reumatyzm itd. To grupy mocno na siebie zachodzące. Musimy mieć na to systemową odpowiedź, która dopiero dzięki powstaniu funduszu solidarnościowego i uruchomieniu pewnych usług zaczyna się rodzić, a domaga się już rozwiązań ustawowych - dodał wiceminister.

Czytaj więcej: Nowy spot premiera Mateusza Morawieckiego. Szef polskiego rządu atakuje lidera Platformy Obywatelskiej: "Tusk obiecywał pomoc, a rzucał ochłapy"

Na czym polegać będą emerytury stażowe?

Zgodnie z zapowiedzią, emerytury stażowe będą dostępne po osiągnięciu 38 lat stażu pracy dla kobiet i 43 lat stażu dla mężczyzn. Jednak warto podkreślić, że przejście na emeryturę stażową będzie opcją, a nie obowiązkiem, dając obywatelom wybór.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg, podkreśliła, że rząd PiS działa w oparciu o odpowiedzialność finansową i wdraża zmiany wtedy, gdy budżet państwa jest na to gotowy. Projekt emerytur stażowych jest kolejnym krokiem w usprawnianiu systemu emerytalnego w Polsce i uwzględnia potrzeby różnych grup społecznych.

Ten pomysł ma na celu ułatwienie osobom pracującym w trudnych warunkach, które z różnych powodów, takich jak stan zdrowia, nie są w stanie pracować dłużej. Dzięki emeryturom stażowym, osoby te będą miały większą kontrolę nad swoją przyszłością zawodową.

Projekt emerytur stażowych to kontynuacja działań rządu PiS w zakresie reformy systemu emerytalnego. W 2017 roku przywrócono wiek emerytalny, a teraz wprowadzane są elastyczne rozwiązania, które pozwalają Polakom na bardziej świadome podejmowanie decyzji dotyczących przejścia na emeryturę.

Źródło: dorzeczy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo