Rosyjska misja kosmiczna kończy się niepowodzeniem - sonda rozbija się na księżycu
Rosyjska agencja kosmiczna, Roskosmos, ogłosiła, że pierwsza rosyjska misja księżycowa od 47 lat zakończyła się niepowodzeniem. Sonda Łuna-25, która została wysłana na misję badania księżycowego bieguna południowego, wymknęła się spod kontroli i uderzyła w powierzchnię Księżyca.
Rakieta Sojuz 2.1v z sondą Łuna-25 wystartowała 11 sierpnia w nadziei na badanie znaczących zasobów zamarzniętej wody na księżycowym biegunie południowym. Jednak agencja Roskosmos poinformowała, że sonda przemieściła się na nieprzewidywalną orbitę i zderzyła się z powierzchnią Księżyca, co zakończyło jej misję.
Nieudane lądowanie na księżycu
Wcześniej Roskosmos doniósł, że wystąpiła "nietypowa sytuacja" podczas przygotowań do lądowania sondy na Księżycu. Agencja nie podała szczegółów na ten temat, ale stwierdziła, że eksperci analizują sytuację.
Russia's Luna-25 space craft has crashed into the moon after it spun into uncontrolled orbit.
Space agency Roscosmos on Saturday said there has been an "abnormal situation" during a manouver involving the probe.
Roscosmos had originally cooperated with the European Space Agency… pic.twitter.com/fgugaS5Ez1 — Megh Updates 🚨™ (@MeghUpdates) August 20, 2023
Misja Łuny-25 miała ogromne znaczenie, ponieważ miała to być pierwsza rosyjska misja księżycowa od 1976 roku. Misja ta miała przyczynić się do zrozumienia potencjalnych zasobów wody na Księżycu oraz otworzyć drogę do ewentualnej budowy stałej bazy na tym naturalnym satelicie Ziemi.
The visuals of the moon from Chandrayaan - 3 are simply Stunning!
Can't keep Calm, Save the date! Landing on South Pole of the Moon just 3 days away - 23rd Aug 1745pm Indian time.
Also Praying for recovery of Russia's Luna 25! #Chandrayaan_3 #Luna25 pic.twitter.com/GmCRE51Lqd — Vishal Verma (@VishalVerma_9) August 20, 2023
Rywalizacja w kosmosie
Współzawodnictwo kosmiczne stało się dzisiaj coraz bardziej aktywne, gdy do rywalizacji dołączyły Indie i Chiny. Indie wysłały swojego lądownika Chandrayaan-3 na Księżyc w lipcu, a Chiny osadziły lądownik na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. Tymczasem Stany Zjednoczone planują wysłanie astronautów na biegun południowy Księżyca w ramach programu Artemis, który wspierany jest przez Kanadę i kraje europejskie.
Źródło: tvmn.pl, Onet