Rosyjscy oligarchowie czerpią zyski nawet w trakcie wojny z Ukrainą. Majątek najbogatszych obywateli Rosji wzrósł w zeszłym roku o ponad 50 miliardów dolarów
Ludzie związani z Prezydentem Rosji Władimirem Putinem nie odczuwają skutków wojny z Ukrainą i zachodnich sankcji. Rosyjscy oligarchowie wzbogacili się w zeszłym roku o pokaźną sumę pieniędzy.
- Unia Europejska i Stany Zjednoczone od początku wojny na Ukrainie nakładają kolejne sankcje gospodarcze na Rosję.
- Jednakże jak pokazują najnowsze dane, rosyjscy oligarchowie nie odczuwają ich za bardzo.
- Majątek najbogatszych obywateli Rosji wzrósł w zeszłym roku o ponad 50 miliardów dolarów.
- Zobacz także: Fałszywy kurs złotego na stronie Google. Jest zdecydowana reakcja polskiego Ministerstwa Finansów. Domański: "Za chwilę otworzą się rynki w Azji i sytuacja wróci do normy"
Majątek najbogatszych obywateli Rosji wzrósł w zeszłym roku o ponad 50 miliardów dolarów. Najwięcej zarobił założyciel Łukoilu Wagit Alekperow. Indeks miliarderów Bloomberga, cytowany przez rosyjski serwis informacyjny Kommersant, pokazuje, że najbardziej wzbogacili się następujący rosyjscy oligarchowie:
Wagit Alekperow, założyciel Łukoilu, + 9,29 mld USD (w sumie 24,7 mld USD);
Andriej Mielniczenko, współzałożyciel Eurochemu i SUEK, + 5,67 mld USD (łącznie 17,42 mld USD);
Założyciel NLMK Władimir Lisin, + 4,08 mld USD (łącznie 23,9 mld USD);
Były wiceszef Łukoilu Leonid Fedun + 3,91 mld USD (łącznie 9,78 mld USD);
Leonid Michelson, dyrektor generalny NOVATEK, + 2,83 miliarda dolarów (łącznie 27,5 miliarda dolarów).
Największe straty poniósł z kolei główny akcjonariusz Acronu Wiaczesław Kantor, którego majątek spadł o 149 mln dolarów do 6,21 mld dolarów. Oligarcha Władimir Potanin, właściciel Nornickel, pozostaje najbogatszym Rosjaninem, a jego majątek wzrósł w 2023 r. o 2,5 mld dolarów do 31,1 mld dolarów.
Putin pojawi się na szczycie G20 w Brazylii?
Minister Spraw Zagranicznych Brazylii Mauro Vieira poinformował niedawno, że brazylijski rząd byłby szczęśliwy, jeśli Prezydent Rosji Władimir Putin pojawi się na szczycie G20 w Rio de Janeiro w listopadzie 2024 roku. Mauro Vieira zapewnił też, że Brazylia podjęła jakieś kroki w celu aby wykonać nakaz aresztowania wydany na rosyjskiego przywódcę przez Międzynarodowy Trybunał Karny.
W ubiegłym tygodniu szef zespołu doradców prezydenta Brazylii, Celso Amorim, oświadczył, że konferencja G20 bez udziału prezydenta Rosji byłaby niekompletna.Celso Amorim zakwestionował też rolę i kompetencje Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Jak moglibyśmy zignorować Rosję, jeśli będziemy rozmawiać na temat reformy globalnej praworządności, zwłaszcza że interesy G20 wymagają jej obecności - stwierdził Celso Amorim, szef biura doradców Prezydenta Brazylii.
Wezwał też do zachowania w tych sprawach realistycznej postawy, zwłaszcza że jego zdaniem plan pokojowy Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego nie ma przyszłości.
Źródło: dorzeczy.pl