Umowa zbożowa. Rosyjski gest dobrej woli. Kijów nie potwierdza

1
1
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Jak poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow doszło do przedłużenia umowy zbożowej. Z kolei Kijów nie potwierdza doniesień rosyjskiej strony konfliktu.

  • Jak poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow doszło do przedłużenia umowy zbożowej.
  • W poniedziałek Departament Stanu USA stwierdził, że negocjacje na temat umowy zbożowej utknęły w miejscu.
  • Strona ukraińska nie potwierdziła jeszcze oficjalnie, czy Rosjanie zgodzili się na jej dalsze trwanie.

W lipcu zeszłego roku pomiędzy Rosją, Turcją oraz Organizacją Narodów Zjednoczonych doszło do zawarcia umowy zbożowej, która odblokowała eksport tego towaru z ukraińskich portów przez Morze Czarne i cieśniny tureckie. Taki ruch miał przede wszystkim zapobiec kryzysowi żywnościowemu na świecie.

Czytaj więcej: Interwencja Winnickiego w Medyce. "Nikt nie kontroluje zboża z Ukrainy"

Umowa zbożowa przedłużona? Kijów nie potwierdza

Jeszcze w poniedziałek Departament Stanu Stanów Zjednoczonych oświadczył, że negocjacje na temat przedłużenia umowy zbożowej, dotyczącej transportu żywności z czarnomorskich portów na Ukrainie, są w krytycznym momencie. Natomiast rzecznik Kremla pytany o tę decyzję potwierdził, że strona rosyjska zgodziła się na kontynuowanie inicjatywy, lecz nazwał tę decyzję gestem dobrej woli.

Warunki, które uzgodniliśmy, jako istotną część umowy, nie zostały zrealizowane. Umowa nie może być uchwalona tylko przez jedną stronę, więc jest to trochę gest dobrej woli ze strony Federacji Rosyjskiej - stwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Na ten moment brak jest potwierdzenia przedłużenia umowy zbożowej z ministerstwa infrastruktury i ministerstwa spraw zagranicznych Ukrainy.

Źródło: wprost.pl, tysol.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo