Wspieraj wolne media

Rocznica bohaterskiego czynu Ojca Maksymiliana Marii Kolbego

50
0
3
Św. Maksymilian Kolbe
Św. Maksymilian Kolbe / Fot. Twitter

82 lata temu, podczas apelu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, Ojciec Maksymilian Kolbe podjął heroiczny akt dobrowolnego zgłoszenia się na śmierć głodową, zastępując współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Ten niezwykły czyn miał miejsce 29 lipca 1941 r. W 1982 roku Ojciec Maksymilian został kanonizowany przez Jana Pawła II.

Urodzony w Zduńskiej Woli, która znajdowała się w zaborze rosyjskim, Maksymilian Kolbe był świadkiem głębokiej religijności w swoim domu rodzinnym. To właśnie ta atmosfera wpłynęła na jego wybór drogi zakonnej. W 1907 roku wstąpił do zakonu franciszkanów, a wraz z bratem Franciszkiem podjął studia w Krakowie i Rzymie.

Założenie "Milicji Niepokalanej"

Jego intelektualne zdolności zaowocowały uzyskaniem dwóch doktoratów - z filozofii i teologii. Już w młodym wieku założył organizację "Milicję Niepokalanej", której celem było nawracanie grzeszników oraz zwalczanie heretyków, schizmatyków, Żydów i masonów. Jego stanowczość wobec wolnomularstwa wynikała z przekonania, że to groźna sektą, którą demaskował w swoich publikacjach.

W Polsce Kolbe założył klasztor Niepokalanów, który stał się jednym z głównych ośrodków religijnych kraju. Wszystko to było możliwe dzięki jego inteligencji, charyzmie i przedsiębiorczości. Jego sukcesy zostały dostrzeżone przez samego papieża.

Praca misyjna w Japonii

W 1930 roku podjął misję w Japonii, gdzie powołał dom franciszkański oraz wydawał japońską wersję miesięcznika "Rycerz Niepokalanej". Po powrocie do Polski, założył katolicki dziennik "Mały Dziennik" oraz pierwsze ogólnopolskie prywatne radio - Radio Niepokalanów. Dzięki tym inicjatywom, Kolbe łamał monopol informacyjny władz sanacyjnych.

Podczas II wojny światowej, po inwazji niemieckiej na Polskę, organizował pomoc dla ofiar wojny, ukrywał Żydów i uciekinierów oraz prowadził tajne nauczanie. W wyniku swojej działalności, został aresztowany i osadzony w obozie Auschwitz. Mimo trudnych warunków, Kolbe pozostawał współczującym kapłanem, który podtrzymywał ducha współwięźniów.

Aresztowanie i pobyt w Auschwitz

W lipcu 1941 roku, podczas karnego apelu po ucieczce z obozu, Ojciec Kolbe dobrowolnie zastąpił jednego ze skazanych na śmierć i podjął śmierć głodową. Jego bohaterski czyn, oddanie za drugiego człowieka, stał się symbolem miłości i poświęcenia.

W 1982 roku Ojciec Maksymilian Maria Kolbe został ogłoszony świętym przez Kościół katolicki. Jego historia nadal inspiruje miliony ludzi na całym świecie do walki o dobro, obrony wartości chrześcijańskich oraz do pomocy bliźnim w potrzebie.

Dziedzictwo i kanonizacja

Jego kanonizacja spotkała się jednak z kontrowersjami ze strony środowisk żydowskich, które zarzucają Ojcu Kolbe rzekome "antysemickie" stanowisko. Jednakże, w oczach wiernych, pozostaje on bohaterem i symbolem nadziei, godnym świętości.

Źródło: tvmn.pl, Magna Polonia

Sonda
Wczytywanie sondy...
50
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo