Były prezes Fundacji TVN podejrzany o pranie brudnych pieniędzy
Akcja Centralnego Biura Śledczego Policji oraz funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej doprowadziła do zatrzymania trzech podejrzanych, w tym byłego prezesa Fundacji TVN, Rafała Rz. Śledztwo dotyczy uszczuplenia podatku VAT na kwotę około miliarda złotych, a grupa podejrzanych miała lokować uzyskane środki w luksusowe nieruchomości w Warszawie. To jedno z wielu wątków kompleksowego międzynarodowego śledztwa obejmującego kraje Unii Europejskiej oraz spoza UE, m.in. Wielką Brytanię i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Policjanci Centralnego Biura Śledczego wraz z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej dokonali kolejnych zatrzymań w sprawie uchylania się od płacenia podatku VAT. Trzy osoby zostały podejrzane o pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw podatkowych, a wśród zatrzymanych znalazł się były prezes Fundacji TVN, Rafał Rz.
Przełomowe zatrzymania w śledztwie
Według informacji przekazanych przez serwis tvp.info, Rafał Rz. pełnił różne funkcje w Fundacji TVN. Był członkiem zarządu od lipca 2011 roku, a w 2016 roku został mianowany na stanowisko prezesa zarządu. W 2018 roku powrócił do roli członka zarządu, a dodatkowo pełnił funkcję skarbnika zarządu, jak wynika z dokumentów Krajowego Rejestru Sądowego.
Śledztwo w tej sprawie trwało kilka lat i ma charakter międzynarodowy, obejmując działania w krajach Unii Europejskiej oraz poza nią, w tym w Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Policja podejrzewa, że grupa podejrzanych oszukała Skarb Państwa na kwotę około miliarda złotych, unikając płacenia podatku VAT.
Podejrzani oszukali Skarb Państwa na miliony
Jak ustalono, zatrzymani mężczyźni, w tym były prezes Fundacji TVN, zajmowali się lokowaniem uzyskanych z przestępstw środków w ekskluzywne nieruchomości w warszawskiej dzielnicy Wilanów. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, gdzie trwają dalsze czynności w ramach prowadzonego dochodzenia.
Ta kolejna seria zatrzymań stanowi istotny krok w śledztwie, w którym wcześniej już podejrzanych zostało ponad 220 osób. Służby podejmują intensywne działania, aby rozpracować złożoną strukturę grupy działającej na polu prania brudnych pieniędzy oraz uszczuplania podatku VAT.
Źródło: tvmn.pl, tysol.pl