Na Białorusi doszło do kolejnej dewastacji pomnika polskich bohaterów. Skradziono tablicę z cmentarza we wsi Worziany
Portal Głos znad Niemna poinformował, że białoruskie władze dopuściły się kolejnego ataku na ważną dla Polaków pamiątkę na byłych terenach Rzeczypospolitej. Doszło do kradzieży z miejsca spoczynku V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.
- Białoruskie władze w ubiegłym roku kilkukrotnie dopuszczały się dewastacji polskich miejsc pamięci.
- Jak informuje Głos znad Niemna doszło do kolejnego zniszczenia pomnika polskich bohaterów.
- Zniszczono kwaterę brygady Armii Krajowej we wsi Worziany.
We wsi Worziany w obwodzie grodzieńskim na Białorusi skradziono tablicę informującą o miejscu spoczynku żołnierzy V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, dowodzonej przez majora Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka" - poinformował białoruski polskojęzyczny portal Głos znad Niemna.
Partyzanci pochowani w Worzianach polegli w styczniu 1944 roku podczas zwycięskiej bitwy, stoczonej z jednostkami niemieckiego Wermachtu i żandarmerii wojskowej. O jej przebiegu możemy przeczytać m.in. w Katalogu Miejsc Pamięci Narodowej na Grodzieńszczyźnie, sporządzonym przez Konsulat Generalny RP w Grodnie we współpracy ze Związkiem Polaków na Białorusi.
Kwatera, która uległa zbezczeszczeniu przez łukaszenkowskich bezbożników, jest miejscem ostatniego spoczynku co najmniej osiemnastu partyzantów. Leżą w grobach pod kamiennymi, ustawionymi w dwa rzędy kamiennymi krzyżami, na każdym z których widnieją informacje o spoczywającym pod nim żołnierzu.
Czytaj więcej: Srebrne monety NBP z Żołnierzami Wyklętymi. To się lewakom nie spodoba
Zniknęła tablica pamiątkowa
V Wileńska Brygada Armii Krajowej, w której szeregach walczyli pochowani w Worzianach żołnierze, była dowodzona przez legendarnego dowódcę Armii Krajowej na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej – majora Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka".
Legendarny major "Łupaszka" osobiście dowodził swoimi ludźmi podczas bitwy pod Worzianami. O jej przebiegu możemy przeczytać m.in. w Katalogu Miejsc Pamięci Narodowej na Grodzieńszczyźnie, sporządzonym przez Konsulat Generalny RP w Grodnie we współpracy ze Związkiem Polaków na Białorusi.
Wśród żołnierzy, rannych w boju pod Worzianami, znalazł się także ich dowódca mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", który doznał kontuzji ręki. Brygada "Łupaszki" straciła wówczas w walce 19 żołnierzy.
Kwaterę poległych w boju żołnierzy "Łupaszki" uporządkowano na początku lat 90. minionego stulecia, dzięki staraniom środowisk kombatanckich Wileńszczyzny. Od tamtego czasu nekropolią opiekowała się miejscowa ludność polska, a także młodzież ucząca się języka polskiego w centrum rejonu – Ostrowcu.
Źródło: tysol.pl, glosznadniemna.pl