Wspieraj wolne media

Republikański kongresmen Chris Smith zapoznał się z raportem o stratach wojennych Polski. Nieoczekiwany głos poparcia dla reparacji od Niemiec. Mularczyk: "To bardzo ważny głos w międzynarodowej debacie"

3
0
1
Republikański kongresmen Chris Smith
Republikański kongresmen Chris Smith / Fot. Youtube

Republikański kongresmen Chris Smith wezwał władze Stanów Zjednoczonych do wsparcia polskich dążeń do uzyskania reparacji od Niemiec. Jak stwierdził, skłoniła go do tego m.in. lektura raportu o stratach wojennych Polski.

Wiceminister Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk oraz autor raportu o stratach wojennych Polski w trakcie II wojny światowej Arkadiusz Mularczyk zauważył, że amerykański kongresmen Chris Smith poparł dążenia Polski do sprawiedliwości. Polityk podkreślił, że to bardzo ważny głos w debacie międzynarodowej.

Republikański kongresmen Chris Smith po zapoznaniu się z Raportem o stratach wojennych RP zaapelował do władz USA o wsparcie polskich dążeń do uzyskania reparacji wojennych od Niemiec ! To bardzo ważny głos w międzynarodowej debacie o odpowiedzialności Niemiec za skutki II WŚ - napisał wiceminister Arkadiusz Mularczyk.

Czytaj więcej: Rusza Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej RozliczaMy Niemców. Bąkiewicz: Zobowiążemy polski rząd do raportowania stanu uzyskania reparacji

Apel amerykańskiego kongresmena w sprawie reparacji wojennych

Chris Smith to przewodniczący podkomisji Izby Reprezentantów ds. globalnych praw człowieka i współprzewodniczący polsko-amerykańskiego zespołu parlamentarnego w Kongresie USA. Smith zasiada w Izbie Reprezentantów od 1980 r.; jest jednym z deputowanych o najdłuższym stażu w Kongresie. 

Na swojej stronie internetowej opublikował oświadczenie ws. niemieckich reparacji wojennych.

W ugodach między Niemcami a innymi krajami i grupami rząd Stanów Zjednoczonych nie odgrywał bezpośredniej roli w negocjacjach dwustronnych od czasu konferencji poczdamskiej. Jednak nasz rząd zawsze zachęcał Niemcy do rozpoczęcia rozmów ze stronami wysuwającymi roszczenia. Poparliśmy zasadę, że odszkodowania powinny zostać wypłacone i że kwestie te powinny być rozstrzygane w duchu sprawiedliwości prawno materialnej - czytamy.

Uważam, że rząd USA powinien postąpić tak samo w przypadku Polski, wyraźnie sygnalizując poparcie dla dyskusji na temat polskich roszczeń. Nie może być tak, że Polska – kraj, który najbardziej ucierpiał pod nazistowskimi Niemcami – będzie jednym z tych, które otrzymają najmniejszą rekompensatę - podkreślił kongresmen Chris Smith.

Źródło: tvmn.pl, twitter.com/x.com, tvp.info

Sonda
Wczytywanie sondy...
3
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo