Reportaż TVMN. Polegli niepokonani. Historia największej rzezi cywilów w czasie II wojny światowej
5 sierpnia 1944 r. Niemcy rozpoczęli ludobójstwo Polaków, mieszkańców warszawskiej dzielnicy Wola. Telewizja Media Narodowe przygotowała reportaż nt. Cmentarza Powstańców Warszawy.
- Szacuje się, że niemieccy zbrodniarze wymordowali od 40 do 60 tysięcy osób.
- 29 listopada 1945 roku otwarto na warszawskiej Woli cmentarz, który stał się przede wszystkim miejscem pochówku cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego.
- Na wolskim cmentarzu znajduje się pomnik "Polegli Niepokonani", który stworzył Gustaw Zemła.
- Zobacz także: Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych wystąpiło z apelem do ONZ i Rady Europy. Chodzi o reparacje
Masowe egzekucje w dniach 5-7 sierpnia 1944 r. były dokonywane na rozkaz Hitlera w celu “oczyszczenia Warszawy z ludności cywilnej”. Rzeź Woli była największą jednostkową zbrodnią na ludności cywilnej podczas niemieckiej okupacji. Szacuje się, że niemieccy zbrodniarze wymordowali od 40 do 60 tysięcy osób.
Pomnik “Polegli Niepokonani”
29 listopada 1945 roku otwarto na warszawskiej Woli cmentarz, który stał się przede wszystkim miejscem pochówku cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego oraz żołnierzy AK. Na wolskim cmentarzu znajduje się pomnik “Polegli Niepokonani”, który stworzył Gustaw Zemła. Powstał on dopiero w roku 1973.
To pomnik, który w swojej wymowie ma wiele symbolicznych treści. (...) Widzimy, że postać nie ma broni, ma tylko tarczę, która zasłania kierunek zachodni, co sugeruje atak ze strony Niemców. (...) Ta osoba broni wyrwy w barykadzie, co jest gestem obrony całego miasta - powiedziała Olga Szymańska-Snopek z Muzeum Warszawy i Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.
Największy masowy grób Powstańców Warszawskich
Dodała, że ten cmentarz to największy masowy grób Powstańców Warszawskich - większość pochowanych tutaj ludzi to cywile zamordowani w czasie Rzezi Woli.
6 sierpnia 1946 r. przywieziono 117 trumien wypełnionych prochami, było ich kilka ton, szacuje się, że w jednym masowym grobie spoczywa nawet 50 tys. ludzi - powiedziała Szymańska-Snopek.
Symboliczne jest również to, że wiecznego snu synów i córek tego miasta pilnują kamienie zebrane z ulic Warszawy - dodała.
Zachęcamy do obejrzenia reportażu.