Wspieraj wolne media

Reparacje wojenne od Niemców. Sprawdź jak wesprzeć inicjatywę RozliczaMy Niemców

26
1
4
Marsz Powstania Warszawskiego 2023
Marsz Powstania Warszawskiego 2023 / Fot. PAP/Andrzej Lange

Roty Marszu Niepodległości podczas Marszu Powstania Warszawskiego ogłosiły rozpoczęcie inicjatywy obywatelskiej RozliczaMy Niemcy. Dotyczy ona obywatelskiej kontroli nad pracami rządu i Sejmu w sprawie reparacji wojennych od Niemiec. Sprawdź jak wesprzeć inicjatywę Rozliczamy Niemcy. Szczegóły znajdziesz w treści artykułu.

Roty Marszu Niepodległości podczas Marszu Powstania Warszawskiego ogłosiły rozpoczęcie inicjatywy obywatelskiej RozliczaMy Niemcy. Dotyczy ona obywatelskiej kontroli nad pracami rządu i Sejmu w sprawie reparacji wojennych od Niemiec.

Kwestie reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia za straty osobowe i materialne wyrządzone Narodowi Polskiemu przez Niemcy podczas II wojny światowej po upływie niemal 80 lat od zakończenia tego konfliktu nie doczekały się stosownego i satysfakcjonującego rozwiązania - czytamy na stronie "reparacje.info".

Dlatego postanowiliśmy wziąć sprawy we własne ręce i doprowadzić w ramach akcji #RozliczaMyNiemców do nowelizacji ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o organizacji i trybie pracy Rady Ministrów oraz o zakresie działania ministrów - czytamy dalej.

Inicjatywa ustawodawcza RozliczaMy Niemcy - Jak wesprzeć zbiórkę podpisów?

Proponowana przez nas nowelizacja zobowiązuje rząd do regularnego, corocznego informowania Sejmu i Senatu – a co za tym idzie również opinii publicznej – o postępach prowadzonych przez siebie działań w celu rozliczenia strat wojennych zadanych Państwu Polskiemu i jego obywatelom w wyniku agresji i okupacji niemieckiej. Zmiana ustawy nie pociągnie za sobą żadnych dodatkowych dla podatnika kosztów. Da jednak Polakom możliwość wglądu i kontroli prowadzonego przez rządzących procesu, a w rezultacie będzie motywować Radę Ministrów do aktywnego działania na rzecz uzyskania przez obywateli zadośćuczynienia za krzywdy wyrządzone przez Niemców - podkreślili organizatorzy.

Od momentu rejestracji komitetu są 3 miesiące na złożenie projektu z wymaganymi podpisami. Potrzeba bowiem minimum 100 tys. podpisów. Organizatorzy proszą również o wsparcie finansowe, które można wpłacać pod odpowiednie konto bankowe zamieszczone na stronie. Można skorzystać z podanych kwot, czyli 50, 100, 250 i 500 zł, jednakże istnieje również opcja wpłacenia dowolnej kwoty.

Pozyskane fundusze będą wydatkowane na opłacenie kosztów kampanii informacyjnej, takich jak:

  • banery i reklama akcji w mediach społecznościowych, by poinformować o zbiórce jak największą liczbę osób
  • gadżety reklamowe
  • namioty dla punktów zbierania podpisów
  • transport, w tym paliwo
  • nagłośnienie.

Czytaj więcej: Marsz Powstania Warszawskiego przeszedł przez Warszawę [FOTOGALERIA]

Marsz Powstania Warszawskiego

1 sierpnia po godz. 17 z ronda Dmowskiego na plac Krasińskich ruszył Marsz Powstania Warszawskiego. Uczestnicy marszu nieśli biało-czerwone flagi i śpiewali powstańcze piosenki. Na czele marszu szli rekonstruktorzy w strojach historycznych oraz uczestnicy niosący baner z hasłem "63 Dni Chwały". 

Wcześniej odśpiewano hymn Polski oraz piosenkę "Sen o Warszawie". Głos zabrał też prezes Stowarzyszenia Rot Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz. 

Przyszliśmy dzisiaj po to, aby uczcić cześć i chwałę, tym którzy 79 lat temu podjęli ten nierówny bój z Niemcami. Oddajemy im dzisiaj cześć, bo chcemy, aby Polska i świat pamiętał o tej krwi, która była w Warszawie przelewana - powiedział Robert Bąkiewicz.

Źródło: tvmn.pl, twitter.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
26
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo