Ze szczecińskiej dzielnicy Dąbie zniknął pomnik Armii Czerwonej. W ostatnim czasie zlikwidowano 30 sowieckich obiektów. Bogucki: "Z przestrzeni publicznej trzeba usuwać znaki moskiewskiej dominacji"

1
1
5
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter

Ze szczecińskiej dzielnicy Dąbie zniknął pomnik Armii Czerwonej. To kolejny z ponad 30 sowieckich obiektów propagandowych, które w ciągu ostatniego półtora roku zostały zdemontowane z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej.

Na konferencji tuż przed rozbiórką pomnika prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki, mówił, że ten propagandowy obiekt deformuje wiedzę i prawdę historyczną.

Wspomnienia Polaków, ale także dokumenty Milicji Obywatelskiej i komunistycznego aparatu represji Urzędu Bezpieczeństwa pełne są wspomnień o okrucieństwie, barbarzyństwie Armii Czerwonej na terenie Pomorza Zachodniego. Ten sowiecki obiekt propagandowy o tym nie mówi, bo stoi tutaj od lat sześćdziesiątych po to, aby deformować wiedzę historyczną i historyczną prawdę. Stoi po to, żeby przypominać nam o dominacji Związku Sowieckiego nad Polską w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych - zaznaczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

Mamy to! Nie ma już rosyjskiego żołnierza w Szczecinie! Po długiej walce sowiecki Pomnik w Dąbiu usunięty! Pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą w sprawie jego likwidacji zebrałem podpisy mieszkańców Szczecina.

Czytaj więcej: Wyższe grzywny i więzienie dla podpalaczy, nawet w wyniku zaniedbania. Grecja zaostrza przepisy

Polacy usuwają komunistyczne pomniki

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, zaapelował do samorządów, w których pozostały jeszcze podobne pomniki i upamiętnienia, aby podjęły uchwały, które pozwolą na usunięcie ostatnich reliktów sowieckiej dominacji z przestrzeni publicznej

 Z przestrzeni publicznej trzeba usuwać znaki moskiewskiej dominacji. Najlepiej, gdyby w tych samych miejscach powstawały upamiętnienia i świadectwa polskiej historii - powiedział wojewoda zachodniopomorski Zbigniews Bogucki.

Pomnik „Poległym w Walce o Wyzwolenie Dąbia” został wzniesiony w 1962 roku. Monument miał upamiętniać żołnierzy Armii Czerwonej i armii Berlinga poległych w marcu 1945 roku w czasie walk o przyczółek dąbski.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo