Referendum we Francji ws. elektrycznych hulajnóg. Władze w Paryżu zostały zobowiązane do podjęcia odpowiednich decyzji
W ostatnią niedzielę w Paryżu zostało zorganizowane referendum ws. przyszłości elektrycznych hulajnóg. Mieszkańcy wielokrotnie narzekali na pozostawiane w nieodpowiednich miejscach hulajnogi, które zagrodziły niejednokrotnie chodniki dla pieszych.
- Mieszkańcy Paryża od dłuższego czasu skarżyli się na nieodpowiednie użytkowanie z elektrycznych hulajnóg w ich mieście.
- Postanowili wziąć sprawy we własne ręce i wymusili przeprowadzenie referendum, które odbyło się w niedzielę.
- Tylko w ubiegłym roku w stolicy Francji odnotowano aż 459 wypadków, w tym śmiertelne z udziałem hulajnóg.
W niedzielę przeprowadzono w stolicy Francji specjalne referendum ws. przyszłości elektrycznych hulajnóg w tym mieście. Mieszkańcy już wcześniej skarżyli się na sprzęt pozostawiony w nieodpowiednim miejscu. Jak podają lokalne władze, wyniki referendum mówią jasno, przeważająca większość opowiedziała się za wprowadzeniem zakazu wynajmu hulajnóg.
W niedzielnym referendum w Paryżu przytłaczająca większość głosujących opowiedziała się za wprowadzeniem przez miasto zakazu wynajmu elektrycznych hulajnóg - poinformowały władze Paryża.
Za wprowadzeniem takiego zakazu było aż 89 proc. głosujących, natomiast 11 proc. zagłosowało za pozostawieniem e-hulajnóg z wynajmu w stolicy.
Frekwencja w niedzielnym referendum była jednak niska. Wzięło w nim udział zaledwie 7,46 proc. z około 1,3 miliona mieszkańców zarejestrowanych na listach wyborców. Niezależnie od tego, Paryż uważa wynik głosowania za wiążący.
Obywatele wyraźnie wypowiedzieli się przeciwko hulajnogom elektrycznym. Od 1 września w stolicy nie będzie już ich wypożyczalni - podkreśliła mer miasta Anne Hidalgo.
Czytaj więcej: Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. Poseł Lewicy znalazł rozwiązanie dla "plebsu", samemu nie przestrzegając przepisów
Co dalej z hulajnogami w Paryżu?
Wola mieszkańców Paryża odnosi się jednak wyłącznie do publicznego sprzętu, który był wystawiony do użytku. Wciąż działać będą prywatne wypożyczalnie hulajnóg. Obecnie na terenie miasta działają trzy takie wypożyczalnie, które posiadają łącznie 15 tysięcy "pojazdów" elektrycznych. Jednakże w sierpniu wygasają im licencje.
Przeciwnicy hulajnóg skarżą się, że ich użytkownicy lekceważą przepisy ruchu drogowego, często łamią zakazy poruszania się po chodnikach i bezmyślnie parkują, porzucając hulajnogi gdzie popadnie, nawet wrzucając je do Sekwany.
W 2021 roku we Francji w wypadkach związanych z e-hulajnogami zginęły 24 osoby, w tym jedna w Paryżu. W ubiegłym roku w stolicy zarejestrowano 459 wypadków z tymi pojazdami, w tym trzy śmiertelne.
Źródło: radiomaryja.pl