Odprawy dla górników. Rafalska: "Środki mają zagwarantować roczne odprawy"
W rozmowie dla TV Media Narodowe europoseł Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Rafalska podkreśliła, że środki przekazane z rekompensat mają zostać przeznaczone na odprawy dla pracowników.
- Unia Europejska od wielu lat konsekwentnie wprowadza program Zielony Ład w życie.
- Polskie kopalnie są od lat zamykane zarówno przez rządy Donalda Tuska oraz Prawa i Sprawiedliwości.
- Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Rafalska wyjaśniła czego dotyczą odprawy dla pracowników kopalni.
- Zobacz także: Głos w sprawie projektów poselskich będzie mógł zabrać każdy? Szykują się zmiany
W rozmowie dla TV Media Narodowe europoseł Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Rafalska podkreśliła, że środki przekazane z rekompensat mają zostać przeznaczone na odprawy dla pracowników. Chodzi tutaj o górników zamykanych w naszym kraju kopalni węgla.
Środki mają zagwarantować roczne odprawy czy płatne urlopy z tych elektrociepłowni, które są opalane węglem, czy pracowników zwalnianych z kopalni węgla - powiedziała europoseł Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Rafalska.
🗨️@E_Rafalska w #DzieńNaŻywo o rekompensatach za zamykanie elektrowni i kopalni: Środki mają zagwarantować roczne odprawy czy płatne urlopy z tych elektrociepłowni, które są opalane węglem, czy pracowników zwalnianych z kopalni węgla. pic.twitter.com/OX2Vkv7jrN — TVMN (@TVMediaNarodowe) February 6, 2024
Czytaj więcej: Kosiniak-Kamysz: Jaki był grzech pierworodny? Zaprzysiężenie sędziów dublerów, zniszczenie TK
Zielony ład i unijna rewolucja energetyczna
W zeszłym roku Parlament Europejski zatwierdził plan redukcji emisji gazów cieplarnianych co 55 proc. do roku 2030 porównaniu z poziomem w 1990 roku, podał europarlament. Przyjął reformę systemu handlu emisjami stosunkiem głosów 413 do 167, natomiast 57 posłów wstrzymało się od głosu.
Reforma ta przewiduje wyższy poziom ambicji w systemie ETS. Sektory już objęte systemem mają do 2030 roku obniżyć poziom emisji gazów cieplarnianych o 62 proc. w porównaniu z poziomem w roku 2005 - czytamy w komunikacie Parlamentu Europejskiego.
Przypomnijmy, że kwestia ETS od dawna budzi duże kontrowersje. Reforma zakłada też stopniowe wycofywanie bezpłatnych uprawnień do emisji w latach 2026–2034, podano także.
Ponadto ma powstać odrębny system ETS II dla paliw, które wykorzystuje się w transporcie drogowym i do ogrzewania budynków. W ramach systemu Unia planuje wprowadzić opłaty od emisji gazów cieplarnianych z tych sektorów w 2027 roku. Przepisy te są zgodne z unijnym prawem o klimacie, zastrzegł PE.
Źródło: tvmn.pl, x.com