Wspieraj wolne media

RPP zadecydowała, że stopy procentowe pozostaną bez zmian

5
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Radek Pietruszka

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych NBP, oznacza to, że pozostają one na tym samym poziomie, co w październiku - 5,75 proc.

  • Dla większości ekspertów decyzja RPP jest zaskoczeniem, ponieważ zakładali oni obniżkę o 25 punktów bazowych.
  • Na początku października Rada obniżyła stopy procentowe o 25 pkt proc. - w przypadku głównej stopy referencyjnej: do 5,75 proc., zgodnie z konsensusem oczekiwań rynkowych.
  • Eksperci mBanku: Wygląda na to, że widzimy się ponownie przy kolejnej projekcji inflacyjnej (marzec). Do tego czasu dalsze obniżki stóp są bardzo mało prawdopodobne (...).
  • Zobacz także: Konfederacja w Sejmie bez wicemarszałka. Tucholski: Każdy demokrację interpretuje na swój sposób

Rada Polityki Pieniężnej będąca organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Wynoszą one: stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej, stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej, stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej. 

Eksperci nie spodziewali się takiej decyzji 

Dla większości ekspertów decyzja RPP jest zaskoczeniem, ponieważ zakładali oni obniżkę o 25 punktów bazowych.

Na początku października Rada obniżyła stopy procentowe o 25 pkt proc. - w przypadku głównej stopy referencyjnej: do 5,75 proc., zgodnie z konsensusem oczekiwań rynkowych. We wrześniu zdecydowała się na pierwszą obniżkę stóp - o 75 pkt proc. do 6 proc. w przypadku stopy referencyjnej. 

Jestem przekonany, że nie ma podstaw do tego, aby w tej chwili dążyć do wdrożenia kolejnej obniżki poziomu stóp procentowych. Czy będą podstawy do tego, aby zaostrzać politykę, dowiemy się w projekcji listopadowej - powiedział w październiku Przemysław Litwiniuk, członek Rady Polityki Pieniężnej. 

Czytaj także: KE reaguje na wysokie ceny energii i przesyła swoje propozycje

“Dalsze obniżki stóp są bardzo mało prawdopodobne”

Wygląda na to, że widzimy się ponownie przy kolejnej projekcji inflacyjnej (marzec). Do tego czasu dalsze obniżki stóp są bardzo mało prawdopodobne, a później mało prawdopodobne (biorąc pod uwagę scenariusz ożywienia oraz zatrzymanie spadków inflacji). Scenariusz obniżek, a potem podwyżek stóp w 2024 roku trzeba będzie chyba zamienić na scenariusz stóp płaskich lub nieznacznie tylko niższych niż dziś - napisali eksperci mBanku na platformie X (dawniej Twitter).

Źródło: dorzeczy.pl, x

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
5
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo