RPA chce zmienić prawo dotyczące kobiet. Reforma ma uwzględniać prawa i obowiązki dla tradycyjnych uzdrowicieli
Republika Południowej Afryki chce wprowadzić prawo przeciwko polowaniom na czarownice. Chodzi o ludowe wierzenia, które prowadzą nawet do morderstw.
- W Republice Południowej Afryki nadal nie ma uregulowanej prawnie ochrony kobiet, które zajmują się medycyną ludową.
- Ludowe przesądy oraz wierzenia dopuszczają do makabrycznych nawet odwetów.
- Teraz władze chcą zmienić prawo tak, aby tradycyjne praktyki były chronione przez przepisy.
- Zobacz także: Prigożyn nadal wściekły na władze w Moskwie. Żąda świeżych dostaw amunicji i uzbrojenia. Ponownie skierował groźby pod adresem Kremla [WIDEO]
Z takimi przesądami zmagają się szczególnie starsze kobiety w regionach wiejskich, poinformował w ostatnich dniach magazyn o zdrowiu "Bhekisisa". Reforma powinna uwzględniać także prawa i obowiązki tradycyjnych uzdrowicieli.
Czytaj więcej: Bojownicy Wagnera otrzymają amunicję i broń do kontynuowania działań wojennych
Ludzie polują na kobiety
Jak wynika z opublikowanego raportu, policja RPA zarejestrowała w 2020 roku około 190 ataków mających związek z oskarżeniami o czary; wśród tych ataków były także morderstwa; Jednak według "Bhekisisa" liczba niezgłoszonych przypadków jest większa. Nawet dziś w niektórych regionach tego wieloetnicznego państwa panuje przekonanie, że poprzez nadprzyrodzone moce kobiety wywołują choroby i inne cierpienia.
Reżim apartheidu podjął już działania przeciwko takim oskarżeniom, uchwalając w 1957 roku przez parlament ustawę "Suppression of Witchcraft Act". Jednocześnie jednak ten zbiór przepisów zakazał również wielu tradycyjnych praktyk, które są uznawane do dziś, w tym tak zwanych "sangomas", czyli znachorów. Wśród wielu mieszkańców RPA nadal są bardzo popularne ich leki, wytwarzane ze składników zwierzęcych i roślinnych. Nowy projekt ustawy ma na celu ochronę ich praw, przy jednoczesnej kryminalizacji niebezpiecznych praktyk.
Źródło: dorzeczy.pl, ekai.pl