Wspieraj wolne media

Jak bumerang powraca temat imigrantów. Unia Europejska zamierza przyjąć mechanizm solidarnościowy. Za odmowę czekać nas będzie potężna kara finansowa

1
2
5
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Dziennik Gazeta Prawna informuje, że Komisja Europejska może wymusić na Polsce tzw. mechanizm solidarnościowy. Nasz kraj miałby przyjąć określoną grupę imigrantów. W przeciwnym przypadku Warszawa musiałaby zapłacić swoistą karę finansową.

Dziennik Gazeta Prawna informuje, że Komisja Europejska może wymusić na Polsce tzw. mechanizm solidarnościowy. Nasz kraj miałby przyjąć określoną grupę imigrantów. W przeciwnym przypadku Warszawa musiałaby zapłacić swoistą karę finansową.

Przyjęcie określonej grupy migrantów, przekazanie sprzętu lub personelu albo zapłata ekwiwalentu finansowego za niepodjęcie takich kroków. Takie są podstawy nowych przepisów migracyjnych, które UE spróbuje przyjąć w czwartek - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta zwraca uwagę, że eurokraci odeszli od polityki migracyjnej zaproponowanej w roku 2015, którą w skrócie można nazwać polityką otwartych drzwi. Teraz nowe pomysły Brukseli mówią o współpracy z krajami pochodzenia migrantów, ostrzejszych przepisach azylowych oraz mechanizmie solidarnościowym.

Czytaj więcej: Sondaż wyborczy pracowni IBRIS. Niespotykany wzrost poparcia dla Konfederacji. Opozycja nie skorzystała z marszu Tuska?

Co to jest mechanizm solidarnościowy

Mechanizm solidarnościowy, zakłada, że państwa znajdujące się pod presją będą mogły zwrócić się do innych z prośbą o przyjęcie określonej grupy migrantów.

Państwo przyjmujące nie będzie jednak miało obowiązku zaakceptowania takiej prośby. Będzie mogło wpłacić kontrybucję finansową na rzecz obciążonego kraju lub dostarczyć sprzęt techniczny lub wykwalifikowany personel, na który zostało zgłoszone zapotrzebowanie”, czytamy.

Na razie jednak Bruksela oraz sprawujący prezydencję Sztokholm muszą się zmierzyć ze sporą krytyką. Na najnowsze propozycje sceptycznie patrzą przede wszystkim kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska, Węgry i Czechy. Nowy mechanizm jest dostosowany przede wszystkim do potrzeb krajów południowych. Państwa naszego regionu podkreślają jednak, że wojna na Ukrainie zmieniła ten porządek i region, który zwykle nie borykał się z problemami migracyjnymi, dziś zapewnia schronienie kilku milionom Ukraińców. Szef polskiego rządu zapewnił, że Warszawa udziela i będzie udzielać wsparcia krajom z południa, ale nie zgodzi się na jakąkolwiek formę przymusu, jeśli chodzi o przyjmowanie migrantów - czytamy w "DGP".

Źródło: gazetaprawna.pl, pch24.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
2
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo