Przewodniczący leśnej "Solidarności" ostrzega przed planami rządu dot. lasów
Rząd zadeklarował, że 20 proc. powierzchni polskich lasów zostanie wyłączonych z wycinki. Przewodniczący leśnej "Solidarności" Zbigniew Kuszlewicz ostrzega przed "wielkim krachem", który nastąpi w zakładach drzewnych czy Lasach Państwowych.
- Umowa koalicyjna przewiduje, że 20 proc. najcenniejszych obszarów leśnych zostanie wyłączone z wycinki.
- Przewodniczący leśnej “Solidarności” Zbigniew Kuszlewicz, wskazał na antenie TV Trwam, że to będzie miało wpływ na rentowność sektora drzewnego.
- Dodał, że jeśli 20 proc. lasów zostanie wyłączonych z wycinki, “to są to przesłanki (...), że będzie również ok. 20 proc. redukcji zatrudnienia w Lasach Państwowych”.
- Zobacz także: Pożar w Porcie Gdańsk. Siemoniak: Jeśli tylko jest cień podejrzenia, to włącza się ABW
Umowa koalicyjna przewiduje, że 20 proc. najcenniejszych obszarów leśnych zostanie wyłączone z wycinki.
W umowie koalicyjnej mamy wyłączenie z wycinki 20 proc. obszarów zarządzanych przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. Wyłączyliśmy w moratorium 1,3 proc. terenu Lasów Państwowych - powiedziała na antenie Radia Zet minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Kuszlewicz o wielkim krachu
Przewodniczący leśnej “Solidarności” Zbigniew Kuszlewicz, wskazał na antenie TV Trwam, że to będzie miało wpływ na rentowność sektora drzewnego.
Każde wyłączenie wiąże się z ograniczeniem dochodów Lasów Państwowych, a przypomnę, że Lasy Państwowe utrzymują się z własnych dochodów - powiedział.
Dodał, że jeśli 20 proc. lasów zostanie wyłączonych z wycinki, “to są to przesłanki (...), że będzie również ok. 20 proc. redukcji zatrudnienia w Lasach Państwowych”.
Mając 26 tys. zatrudnionych osób, zostanie ok. 20 tysięcy. To kolejny etap, który spowoduje wielki krach nie tylko w zakładach drzewnych, ale także i w Lasach Państwowych i zakładach usług leśnych - ocenił Kuszlewicz.
Czytaj także: Co ma zrobić emeryt, którego nie stać na remont? Hennig-Kloska: Są mieszkania modułowe
Leśnicy protestują
Zdaniem Związku Leśników Polskich, działania resortu klimatu prowadzą do niszczenia krajowego leśnictwa.
Przypomnijmy, że w piątek w Warszawie odbył się protest leśników, którzy wyrazili niezadowolenie z polityki rządu dotyczącej Lasów Państwowych.
Komitet Protestacyjny Leśnych Związków Zawodowych domaga się realnego dialogu z rządem, szacunku dla branży, wycofania moratorium na wycinkę lasów. Sprzeciwia się także projektowi zmiany ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody.
Źródło: radiomaryja.pl