Prześladowanie chrześcijan w Wielkiej Brytanii. Niepokojący raport chrześcijańskiej organizacji. Wiara jest potępiana wśród młodych
Brytyjska chrześcijańska organizacja "Voice for Justice UK" opublikowała raport w sprawie prześladowania chrześcijan w Wielkiej Brytanii. Dane pokazują, że taka sytuacja ma miejsce coraz częściej i jest bardziej dotkliwa wśród młodszych.
- Chrześcijańska organizacja "Voice for Justice UK" opublikowała raport w sprawie prześladowania chrześcijan w Wielkiej Brytanii.
- Ludzie wyznający wiarę są w Wielkiej Brytanii marginalizowani i traktowani z pogardą.
- Dane pokazują, że taka sytuacja ma miejsce częściej i jest bardziej dotkliwa wśród młodszych pokoleń.
- Zobacz także: Była poseł Lewicy odpowiedziała, dlaczego koalicja rządząca się nie rozpadnie
Brytyjska chrześcijańska organizacja "Voice for Justice UK" opublikowała raport w sprawie prześladowania chrześcijan w Wielkiej Brytanii. Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 1562 chrześcijan stwierdzono, że ludzie wyznający wiarę są w Wielkiej Brytanii marginalizowani i traktowani z pogardą. Dane pokazują, że taka sytuacja ma miejsce częściej i jest bardziej dotkliwa wśród młodszych pokoleń.
Aż 56 procent badanych stwierdziło, że spotkało się z wrogością i wyśmiewaniem, gdy rozmawiali o swoich przekonaniach religijnych. Ponad połowa osób poniżej 35. roku życia wskazała, że w ich miejscu pracy panują negatywne stereotypy dotyczące chrześcijan. 38 procent chrześcijan poniżej 35. roku życia uważa, że ich wolność słowa jest ograniczona. 78 procent respondentów stwierdziło, że ich zdaniem dyskryminacja religijna nie jest traktowana tak poważnie, jak inne formy dyskryminacji.
Ponad połowa ankietowanych doświadczyła wrogości i wyśmiewania, a wielu skarżyło się, że byli zmuszani do wyznawania idei, z którymi się nie zgadzali lub działania wbrew swemu sumieniu.
Czytaj więcej: Księża biskupi: Nikt w imię osobistej wolności nie ma prawa decydować o życiu drugiego człowieka
Prześladowanie Kościoła w Nikaragui
Tylko w 2023 roku rządzący Nikaraguą reżim Daniela Ortegi i jego żony Rosario Murillo skazał na przymusowe wygnanie z kraju lub zakazał powrotu do ojczyzny 151 księżom i 76 siostrom zakonnym, wynika z danych przekazanych przez Colectivo de Derechos Umanos Nicaragua Nunca - organizację zajmującą się obroną praw człowieka. To tylko jeden z przykładów wymierzonych w Kościół katolicki prześladowań.
Zdaniem obrońców praw człowieka, represje reżimu nikaraguańskiego, "dotykają wypełniania obowiązków kapłańskich w tych diecezjach, skąd pochodzą księża, wypędzeni z kraju i nie mogący do niego powrócić”.
Reżim Nikaragui dąży do kontrolowania wszystkiego, a w symbolice Kościoła katolickiego, w jego infrastrukturze, jego strukturach, hierarchii, widzi ryzyko i zagrożenie, dlatego chce go zniszczyć lub raczej uzurpować sobie działalność religijną - podkreślił Juan Carlos Arce z Colectivo de Derechos Umanos Nicaragua Nunca.
Inną z form represji jest zakaz publicznego celebrowania uroczystości religijnych. Począwszy od lutego br. policja zabrania wynoszenia z kościołów na ulice wizerunków świętych, a pierwszym tego przejawem był zakaz odbywania procesji Drogi Krzyżowej w okresie Wielkiego Postu i w Wielkim Tygodniu.
Źródło: dorzeczy.pl